English
| Part Number: | TUSB2046BIRHBR |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Texas Instruments |
| Part of Description: | IC HUB CONTROLLER USB 32VQFN |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | ROHS3 Compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1+ | $33.1797 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - Supply | 3V ~ 3.6V |
| Supplier Device Package | 32-VQFN (5x5) |
| Standards | USB 2.0 |
| Series | - |
| Protocol | USB |
| Package / Case | 32-VFQFN Exposed Pad |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Interface | USB |
| Function | Hub Controller |
| Current - Supply | 40mA |
| Base Product Number | TUSB2046 |




TUSB2046BIRHBR
Y-IC is a quality distributor of Texas Instruments products. We will provide customers with the best products and services.
The TUSB2046BIRHBR is a high-performance, low-power USB 2.0 hub controller from Texas Instruments. It is designed to simplify the integration of USB 2.0 hubs in portable and desktop applications.
Supports USB 2.0 high-speed, full-speed, and low-speed modes
Integrated USB transceivers and oscillator
Overvoltage and overcurrent protection
Configurable port power management
Supports USB suspend and resume functionality
Reduces system cost and complexity by integrating key hub functionality
Low power consumption makes it suitable for portable applications
Robust protection features ensure reliable operation
Tape & Reel (TR) packaging
32-VFQFN Exposed Pad package
5x5 mm package size
RoHS compliant
The TUSB2046BIRHBR is an active product. There are equivalent or alternative models available, such as the TUSB2046BIRHBR and TUSB2046BIRHBR. Customers are advised to contact our sales team via our website for more information.
Portable devices
Desktop computers
Industrial automation equipment
Medical devices
The most authoritative datasheet for the TUSB2046BIRHBR is available on our website. Customers are recommended to download it for detailed technical information.
Customers are recommended to obtain quotes on our website. Get a Quote, Learn More, or take advantage of our Limited Time Offer to get started.
IC HUB CONTROLLER USB 32LQFP
TUSB2043 TI
TI LQFP32
TUSB2046B TI
4-PORT HUB FOR THE UNIVERSAL SER
TI QFP32
TUSB2040PT TI
IC HUB CONTROLLER USB 32LQFP
MICROPROCESSOR CIRCUIT PDIP28
IC HUB CONTROLLER USB 32LQFP
IC HUB CONTROLLER USB 32VQFN
IC HUB CONTROLLER USB 32VQFN
TUSB2046BIVF TI
IC HUB CONTROLLER USB 32LQFP
IC HUB CONTROLLER USB 32VQFN
IC HUB CONTROLLER USB 32VQFN
TUSB2046 TexasIn
4-PORT HUB FOR THE UNIVERSAL SER
BUS CONTROLLER, CMOS, PQFP32
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles





February 6th, 2025
April 11th, 2024
October 30th, 2024
June 5th, 2024
TUSB2046BIRHBRTexas Instruments |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|