English
| Part Number: | TPS92602BQPWPRQ1 |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Texas Instruments |
| Part of Description: | IC LED DRVR CTRLR PWM 28HTSSOP |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | ROHS3 Compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1+ | $9.7826 |
| 10+ | $8.3439 |
| 30+ | $7.4673 |
| 100+ | $6.7334 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - Supply (Min) | 4V |
| Voltage - Supply (Max) | 40V |
| Voltage - Output | 4V ~ 75V |
| Type | DC DC Controller |
| Topology | Flyback, SEPIC, Step-Up (Boost) |
| Supplier Device Package | 28-HTSSOP |
| Series | Automotive, AEC-Q100 |
| Package / Case | 28-PowerTSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Number of Outputs | 2 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Internal Switch(s) | No |
| Frequency | 100kHz ~ 600kHz |
| Dimming | Analog, PWM |
| Current - Output / Channel | 1.5A |
| Base Product Number | TPS92602 |
| Applications | Automotive, Lighting |




TPS92602BQPWPRQ1
Texas Instruments - Y-IC is a quality distributor of Texas Instruments brand and will provide customers with the best products and services.
The TPS92602BQPWPRQ1 is a dual-channel DC/DC controller for driving high-power LEDs in general illumination and automotive applications. It can operate in Flyback, SEPIC, or Step-Up (Boost) topologies and supports both analog and PWM dimming.
Dual-channel DC/DC controller
Supports Flyback, SEPIC, and Step-Up (Boost) topologies
Analog and PWM dimming support
Wide input voltage range of 4V to 40V
Wide output voltage range of 4V to 75V
Output current up to 1.5A per channel
Operating frequency range of 100kHz to 600kHz
Flexible topology support for various LED driver applications
Analog and PWM dimming for precise control of LED brightness
Wide input and output voltage ranges to accommodate diverse lighting requirements
High output current capability to drive high-power LED arrays
Tape & Reel (TR) packaging
28-PowerTSSOP (0.173", 4.40mm Width) package
28-HTSSOP supplier device package
The TPS92602BQPWPRQ1 is an active product.
There are equivalent or alternative models available. Please contact our sales team via the website for more information.
General illumination
Automotive lighting
The most authoritative datasheet for the TPS92602BQPWPRQ1 is available on our website. Customers are recommended to download it.
Customers are recommended to obtain quotes on our website. Get a Quote or Learn More about this product today!
IC LED DRV LIN PWM 300MA 8HVSSOP
EVAL BOARD FOR TPS92610-Q1
IC LED DRIVER OFFL TRIAC 8HVSSOP
IC LED DRIVER OFFL 10HVSSOP
TI HTSSOP28
IC LED DRIVER CTRLR PWM 20HTSSOP
IC LED DRV LIN PWM 14HTSSOP
TPS92560DGQR TI
IC LED DRV LIN PWM 150MA SOT23-5
MODULE EVAL FOR TPS92560MR16
EVALUATION MODULE
EVALUATION MODULE
IC LED DRV LIN PWM 150MA SOT23-5
IC LED DRIVER CTRLR PWM 28HTSSOP
EVAL BOARD LED DRIVER
IC LED DRVR CTRLR PWM 20HTSSOP
EVALUATION MODULE
IC LED DRIVER OFFL TRIAC 8HVSSOP
TI MSOP10
IC LED DRIVER OFFL 10HVSSOP
May 12th, 2026
May 8th, 2026
April 28th, 2026
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles





May 21th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
TPS92602BQPWPRQ1Texas Instruments |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|