English
| Part Number: | TPS7A9201DSKT |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Texas Instruments |
| Part of Description: | IC REG LINEAR POS ADJ 2A 10SON |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | ROHS3 Compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1+ | $0.3424 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage Dropout (Max) | 0.4V @ 2A |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.8V |
| Voltage - Output (Max) | 5.2V |
| Voltage - Input (Max) | 6.5V |
| Supplier Device Package | 10-SON (2.5x2.5) |
| Series | - |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Soft Start, Under Voltage Lockout (UVLO) |
| Package / Case | 10-WFDFN Exposed Pad |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| PSRR | 40dB (500kHz) |
| Output Type | Adjustable |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Number of Regulators | 1 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Current - Output | 2A |
| Control Features | Enable, Power Good, Soft Start |
| Base Product Number | TPS7A9201 |




TPS7A9201DSKT
Texas Instruments - Y-IC is a quality distributor of Texas Instruments products and will provide customers with the best products and services.
The TPS7A9201DSKT is a 2A, low-dropout (LDO) linear voltage regulator with an adjustable output voltage from 0.8V to 5.2V. It features over-current, over-temperature, and under-voltage lockout protection, as well as a power-good indicator and soft-start function.
Adjustable output voltage from 0.8V to 5.2V
2A output current
Low dropout voltage of 0.4V @ 2A
Over-current, over-temperature, and under-voltage lockout protection
Power-good indicator
Soft-start function
Delivers high output current in a small package
Adjustable output voltage provides design flexibility
Protective features enhance reliability and safety
Power-good indicator and soft-start function improve system performance
Tape & Reel (TR) packaging
10-WFDFN Exposed Pad package
2.5 x 2.5 mm package size
The TPS7A9201DSKT is an active product.
There are equivalent or alternative models available, such as the TPS7A9202DSKT and TPS7A9203DSKT. Customers should contact our sales team via the website for more information.
Portable electronics
Power supplies
Industrial control systems
Automotive electronics
The most authoritative datasheet for the TPS7A9201DSKT is available on our website. Customers are recommended to download it.
Customers are recommended to obtain quotes on our website. Get a Quote or Learn More about this product today!
TI 2021+RoHS
1-A, ULTRA-LOW NOISE, ULTRA-HIGH
IC REG LIN POS ADJ 50MA SOT23-5
IC REG LIN POS ADJ 8SO POWERPAD
IC REG LINEAR POS ADJ 2A 10SON
EVAL BOARD FOR TPS7A91
IC REG LIN POS ADJ 500MA 10SON
IC REG LIN POS ADJ 20HTSSOP
IC REG LIN POS ADJ 2A/2A 20QFN
IC REG LIN POS ADJ 500MA 10SON
EVAL BOARD FOR TPS7B4254-Q1
IC REG LIN POS ADJ 1.05A 10SON
EVAL MODULE FOR TPS7B4250
TI 2020+RoHS
EVALUATION MODULE TPS7B4253
IC REG LIN POS ADJ 1.05A 10SON
TI 2021+RoHS
May 12th, 2026
May 8th, 2026
April 28th, 2026
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles




July 21th, 2025
February 21th, 2025
February 25th, 2025
February 11th, 2025
TPS7A9201DSKTTexas Instruments |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|