English
| Part Number: | TPS7A8901RTJR |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Texas Instruments |
| Part of Description: | IC REG LIN POS ADJ 2A/2A 20QFN |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | ROHS3 Compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1+ | $23.2696 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage Dropout (Max) | 0.4V @ 2A |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.8V |
| Voltage - Output (Max) | 5.2V |
| Voltage - Input (Max) | 6.5V |
| Supplier Device Package | 20-QFN (4x4) |
| Series | - |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity |
| Package / Case | 20-WFQFN Exposed Pad |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| PSRR | 40dB (500kHz) |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Output Type | Adjustable |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Number of Regulators | 2 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Current - Supply (Max) | 4 mA |
| Current - Quiescent (Iq) | 3.5 mA |
| Current - Output | 2A, 2A |
| Control Features | Enable, Power Good, Soft Start |
| Base Product Number | TPS7A8901 |




TPS7A8901RTJR
Texas Instruments. Y-IC is a quality distributor of Texas Instruments products and will provide customers with the best products and services.
The TPS7A8901RTJR is a dual-channel, low-dropout (LDO) linear voltage regulator from Texas Instruments. It features an adjustable output voltage range, high current capability, and comprehensive protection features.
Dual-channel LDO voltage regulator
Adjustable output voltage range from 0.8V to 5.2V
Output current up to 2A per channel
Low quiescent current of 3.5mA
Power-good and enable signals
Soft-start function
Over-current, over-temperature, and reverse-polarity protection
Compact 20-pin WFQFN package
Wide operating temperature range of -40°C to 125°C
High power supply rejection ratio (PSRR) of 40dB at 500kHz
Suitable for a wide range of power management applications
Package Type: 20-WFQFN Exposed Pad
Package Size: 4mm x 4mm
Pin Configuration: Surface Mount
Product Status: Active
There are currently no known equivalent or alternative models available. If you need more information, please contact our sales team through our website.
Power management for portable electronics
Voltage regulation for industrial and automotive applications
Bias supply for operational amplifiers and other analog circuits
The most authoritative datasheet for the TPS7A8901RTJR is available on our website. Customers are recommended to download it for detailed technical specifications and design information.
Customers are recommended to obtain quotes on our website. Get a quote now to take advantage of our limited-time offer on this product.
TI 2020+RoHS
EVAL BOARD FOR TPS7A8801
EVAL BOARD FOR TPS7A89
TI 2021+RoHS
IC REG LIN POS ADJ 500MA 20QFN
IC REG LIN POS ADJ 500MA 10SON
EVAL BOARD FOR TPS7A91
TI 2021+RoHS
IC REG LINEAR POS ADJ 2A 10SON
TI QFN
IC REG LIN POS ADJ 1.05A 10SON
IC REG LINEAR POS ADJ 1A 20QFN
IC REG LINEAR POS ADJ 1A 20WQFN
IC REG LIN POS ADJ 2A/2A 20QFN
IC REG LIN POS ADJ 500MA 10SON
TI 2021+RoHS
IC REG LIN POS ADJ 1.05A 10SON
IC REG LINEAR POS ADJ 1A 20QFN
May 12th, 2026
May 8th, 2026
April 28th, 2026
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles






July 21th, 2025
February 21th, 2025
February 25th, 2025
February 11th, 2025
TPS7A8901RTJRTexas Instruments |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|