English
| Part Number: | TPS70950QDRVRQ1 |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Texas Instruments |
| Part of Description: | IC REG LINEAR 5V 150MA 6WSON |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | ROHS3 Compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1+ | $0.6911 |
| 10+ | $0.5861 |
| 30+ | $0.5137 |
| 100+ | $0.4527 |
| 500+ | $0.4342 |
| 1000+ | $0.4214 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage Dropout (Max) | 1.2V @ 150mA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 5V |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Voltage - Input (Max) | 30V |
| Supplier Device Package | 6-WSON (2x2) |
| Series | Automotive, AEC-Q100 |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Reverse Current, Under Voltage Lockout (UVLO) |
| Package / Case | 6-WDFN Exposed Pad |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| PSRR | 80dB ~ 52dB (10Hz ~ 1kHz) |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Output Type | Fixed |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Number of Regulators | 1 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Current - Supply (Max) | 350 µA |
| Current - Quiescent (Iq) | 2.05 µA |
| Current - Output | 150mA |
| Control Features | Enable |
| Base Product Number | TPS70950 |




TPS70950QDRVRQ1
Texas Instruments
The TPS70950QDRVRQ1 is a high-performance, low-dropout (LDO) linear regulator from Texas Instruments.
1 regulator channel
Fixed 5V output voltage
150mA output current
1.2V maximum dropout voltage at 150mA
2.05μA quiescent current
80dB to 52dB power supply rejection ratio (PSRR) from 10Hz to 1kHz
Enable control feature
Over-current, over-temperature, reverse-current, and under-voltage lockout (UVLO) protection
High efficiency and low power consumption
Compact and space-saving package
Robust protection features for reliable operation
Suitable for automotive and industrial applications
Tape and Reel (TR) packaging
6-WDFN exposed pad package
2mm x 2mm body size
The TPS70950QDRVRQ1 is an active product
There are equivalent models available, such as the TPS70950QDRA and TPS70950QDRCT
Automotive electronics
Industrial control systems
Consumer electronics
The most up-to-date datasheet for the TPS70950QDRVRQ1 is available on the Texas Instruments website.
Get a quote for the TPS70950QDRVRQ1 on the Y-IC website. Our team is ready to provide you with the best products and services.
IC REG LINEAR 6V 150MA SOT23-5
TI SOT23-5
IC REG LINEAR 3V 150MA SOT23-5
TI SON6
TPS709 150-MA 30-V ULTRA-LOW-IQ
TI SOT23-5
IC REG LINEAR 5V 150MA SOT23-5
IC REG LINEAR 6V 150MA SOT23-5
IC REG LINEAR 5V 150MA 6WSON
IC REG LINEAR 3.3V 150MA SOT23-5
IC REG LINEAR 3.3V 150MA SOT23-5
IC REG LINEAR 3.3V 150MA SOT23-5
IC REG LINEAR 5V 150MA SOT23-5
IC REG LIN 3.45V 150MA SOT23-5
IC REG LINEAR 5V 150MA 6WSON
IC REG LINEAR 3V 150MA SOT23-5
TI WSON6
IC REG LINEAR 3.3V 150MA SOT23-5
IC REG LINEAR 5V 150MA 6WSON
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles





February 6th, 2025
April 11th, 2024
October 30th, 2024
June 5th, 2024
TPS70950QDRVRQ1Texas Instruments |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|