English
| Part Number: | TPS40200QDRQ1 |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Texas Instruments |
| Part of Description: | IC REG CTRLR BUCK 8SOIC |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | ROHS3 Compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1+ | $1.506 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 4.5V ~ 52V |
| Topology | Buck |
| Synchronous Rectifier | No |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Series | Automotive, AEC-Q100 |
| Serial Interfaces | - |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154', 3.90mm Width) |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Output Type | Transistor Driver |
| Output Phases | 1 |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Number of Outputs | 1 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Function | Step-Down |
| Frequency - Switching | 35kHz ~ 500kHz |
| Duty Cycle (Max) | 95% |
| Control Features | Frequency Control, Soft Start |
| Clock Sync | No |
| Base Product Number | TPS40200 |




TPS40200QDRQ1
Texas Instruments. Y-IC is a quality distributor of the Texas Instruments brand, providing customers with the best products and services.
The TPS40200QDRQ1 is a 1-phase, fixed-frequency, PWM, step-down DC/DC controller IC from Texas Instruments. It is designed for power conversion applications with input voltages ranging from 4.5V to 52V and an output voltage up to 95% of the input voltage.
1-phase, fixed-frequency, PWM, step-down DC/DC controller
Input voltage range: 4.5V to 52V
Output voltage up to 95% of input voltage
Switching frequency range: 35kHz to 500kHz
Duty cycle up to 95%
Supports frequency control and soft start
Wide input voltage range
High efficiency power conversion
Flexibility in switching frequency and duty cycle
Soft start support for controlled power-up
Tape & Reel (TR) packaging
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) package
Surface mount design
The TPS40200QDRQ1 is an active product.
Equivalent or alternative models: None currently available. Please contact our sales team via the website for more information.
Power conversion in automotive, industrial, and consumer electronics applications
The most authoritative datasheet for the TPS40200QDRQ1 is available on our website. Customers are recommended to download it for detailed product specifications and information.
Customers are recommended to obtain quotes for the TPS40200QDRQ1 on our website. Get a quote now to take advantage of this limited-time offer.
IC REG CTRLR BUCK 8SOIC
IC REG CTRLR BUCK 8SOIC
TI MSOP
IC REG CTRLR BUCK 8SOIC
TPS40200PWPR TI
IC REG CTRLR BUCK 8CFP
MODULE EVAL FOR TPS40200
TI SOP-8
TI SOP
IC REG CTRLR MULT TOP 10MSOP
TI 1
IC REG CTRLR MULT TOP 10MSOP
EVALUATION MODULE FOR TPS40200
IC REG CTRLR BUCK 8CFP
IC REG CTRLR BUCK XCEPT
TPS40200HDR
IC REG CTRLR MULT TOP 10MSOP
TI MSOP10
IC REG CTRLR BUCK 8SOIC
May 12th, 2026
May 8th, 2026
April 28th, 2026
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles






July 21th, 2025
February 21th, 2025
February 25th, 2025
February 11th, 2025
TPS40200QDRQ1Texas Instruments |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|