English
| Part Number: | TPS259630DDAT |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Texas Instruments |
| Part of Description: | IC ELECT FUSE 10.4% 8SO PWRPAD |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | ROHS3 Compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1+ | $18.9066 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - Input | 2.7V ~ 19V |
| Supplier Device Package | 8-SO PowerPad |
| Series | - |
| Sensing Method | - |
| Package / Case | 8-PowerSOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Function | Electronic Fuse |
| Current - Output | 2A |
| Base Product Number | TPS259630 |
| Accuracy | ±10.4% |




TPS259630DDAT
Texas Instruments. Y-IC is a quality distributor of Texas Instruments products and will provide customers with the best products and services.
The TPS259630DDAT is an electronic fuse device from Texas Instruments. It is a Power Management Integrated Circuit (PMIC) that provides current regulation and management functionality.
Overcurrent protection
Overvoltage protection
Programmable current limit
Adjustable current limit threshold
Automatic fault recovery
Thermal shutdown protection
Robust overcurrent and overvoltage protection
Flexible current limit adjustment
Automatic fault recovery for improved system reliability
Thermal shutdown to prevent damage from overheating
Tape & Reel (TR) packaging
8-PowerSOIC (0.154", 3.90mm Width) package
PowerPad package for improved thermal performance
The TPS259630DDAT is an active product
There are equivalent or alternative models available, such as the TPS25965, TPS25966, and TPS25967
Customers are advised to contact our sales team via our website for more information on alternative options
Portable electronics
Power supplies
Battery-powered devices
Industrial automation
Telecommunications equipment
The most authoritative datasheet for the TPS259630DDAT is available on our website. Customers are recommended to download it for detailed technical specifications and design considerations.
Customers are recommended to obtain quotes on our website. Get a quote now to take advantage of our limited-time offer.
IC ELECT FUSE 10.4% 8SO PWRPAD
2.7-V TO 19-V 100-M EFUSE WITH O
IC ELECTRONIC FUSE 10% 10VQFN
IC ELECT FUSE 10.4% 8SO PWRPAD
IC ELECT FUSE 10.4% 8SO PWRPAD
IC ELECTRONIC FUSE 7.5% 8WSON
IC ELECTRONIC FUSE 10% 10VQFN
IC ELECT FUSE 10.4% 8SO PWRPAD
2.7-V TO 23-V, 10-MOHM, 7-A EFUS
2.7-V TO 23-V, 10-MOHM, 7-A EFUS
IC ELECTRONIC FUSE 10% 10VQFN
IC ELECT FUSE 10.4% 8SO PWRPAD
IC ELECT FUSE 10.4% 8SO PWRPAD
IC ELECT FUSE 10.4% 8SO PWRPAD
IC ELECTRONIC FUSE 7.5% 8WSON
IC ELECTRONIC FUSE 10% 10VQFN
TPS2595EVM
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles





February 6th, 2025
April 11th, 2024
October 30th, 2024
June 5th, 2024
TPS259630DDATTexas Instruments |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|