English
| Part Number: | TPS22924BYZZR |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Texas Instruments |
| Part of Description: | IC PWR SWITCH N-CHAN 1:1 6DSBGA |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | ROHS3 Compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1+ | $0.7527 |
| 200+ | $0.2916 |
| 500+ | $0.2812 |
| 1000+ | $0.2767 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | Not Required |
| Voltage - Load | 0.75V ~ 3.6V |
| Switch Type | General Purpose |
| Supplier Device Package | 6-DSBGA |
| Series | - |
| Rds On (Typ) | 18.3mOhm |
| Ratio - Input:Output | 1:1 |
| Package / Case | 6-XFBGA, DSBGA |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Output Type | N-Channel |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Output Configuration | High Side |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Number of Outputs | 1 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Interface | On/Off |
| Input Type | Non-Inverting |
| Features | Load Discharge, Slew Rate Controlled |
| Fault Protection | - |
| Current - Output (Max) | 2A |
| Base Product Number | TPS22924 |




TPS22924BYZZR
Y-IC is a quality distributor of the Texas Instruments brand, providing customers with the best products and services.
The TPS22924BYZZR is a 1-channel general purpose power distribution switch from Texas Instruments. It features load discharge and slew rate control capabilities.
1-channel N-channel power distribution switch
Supports 0.75V to 3.6V load voltage
2A maximum output current
18.3mΩ typical on-resistance
Non-inverting input type
Load discharge and slew rate controlled features
Reliable power distribution control
Configurable for various load applications
Compact 6-DSBGA package for space-constrained designs
Tape & Reel (TR) packaging
6-XFBGA, DSBGA package
The TPS22924BYZZR is an active product
There may be equivalent or alternative models available, so customers are advised to contact our sales team via the website for more information.
Power management systems
Load driver circuits
General purpose power distribution
The most authoritative datasheet for the TPS22924BYZZR is available on our website. Customers are recommended to download it.
Customers are recommended to obtain quotes on our website. Get a Quote today for this high-quality Texas Instruments product.
TPS22924B 3.6V, 2A, Load Switch
EVAL MODULE FOR TPS22924C
IC PWR SWITCH N-CHAN 1:1 6DSBGA
TI DSBGA-6
TI DSBGA-6
IC PWR SWITCH N-CHAN 1:1 6DSBGA
IC PWR SWITCH P-CHAN 1:1 6DSBGA
IC PWR SWITCH N-CHAN 1:1 6DSBGA
IC PWR SWITCH N-CHAN 1:1 6DSBGA
EVAL MODULE FOR TPS22924B-532
IC PWR SWITCH N-CHAN 1:1 6DSBGA
EVAL MODULE FOR TPS22924D
IC PWR SWITCH N-CHAN 1:1 6DSBGA
IC PWR SWITCH N-CHAN 1:1 6DSBGA
IC PWR SWITCH P-CHAN 1:1 6DSBGA
IC PWR SWITCH N-CHAN 1:1 6DSBGA
TI DSBGA6
EVAL MODULE FOR TPS22922
TPS22922BYFPR DSBGA6 TI
IC PWR SWITCH P-CHAN 1:1 6DSBGA
May 12th, 2026
May 8th, 2026
April 28th, 2026
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles






May 21th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
TPS22924BYZZRTexas Instruments |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|