English
| Part Number: | TMS320VC5416GGU160 |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Texas Instruments |
| Part of Description: | IC DSP FIX PT 160-MIPS 144-BGA |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | ROHS3 Compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1+ | $34.0958 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - I/O | 3.30V |
| Voltage - Core | 1.60V |
| Type | Fixed Point |
| Supplier Device Package | 144-BGA MICROSTAR (12x12) |
| Series | TMS320C54x |
| Package / Case | 144-LFBGA |
| Package | Bulk |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Operating Temperature | -40°C ~ 100°C (TC) |
| On-Chip RAM | 256kB |
| Non-Volatile Memory | ROM (32kB) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Interface | Host Interface, McBSP |
| Clock Rate | 160MHz |
| Base Product Number | TMS320 |




(Mfr. Part):
TMS320VC5416GGU160
Y-IC is a quality distributor of Luminary Micro / Texas Instruments brand products. We will provide customers with the best products and services.
The TMS320VC5416GGU160 is a fixed-point digital signal processor (DSP) from the TMS320C54x series. It features a high-performance 160MHz clock rate, 32kB of ROM, and 256kB of on-chip RAM, making it suitable for a variety of embedded applications.
Fixed-point DSP
160MHz clock rate
32kB ROM
256kB on-chip RAM
Host interface
McBSP interface
High-performance processing capabilities
Ample on-chip memory for complex applications
Versatile interface options for system integration
144-BGA MICROSTAR (12x12) package
Tray packaging
Surface mount
-40°C to 100°C operating temperature range
3.3V I/O voltage
This product is currently in production. Equivalent or alternative models may be available. Please contact our sales team via the website for the latest information.
Embedded systems
Digital signal processing
Industrial automation
Telecommunications
The most authoritative datasheet for the TMS320VC5416GGU160 is available on our website. Customers are recommended to download it for detailed technical specifications.
Customers are recommended to obtain quotes on our website. Get a Quote now to learn more about this product and explore the limited time offer.
IC FIXED POINT DSP 176-BGA
IC DIG SIG PROCESSOR 176-BGA
TMS320VC5410PGE-100 TI
TI QFP100
IC DIG SIG PROCESSOR 144-LQFP
TI QFP
TMS320VC5410PG-100 TI
TMS320VC5416PGE TI
IC DSP FIXED PT 120 MIPS 144-BGA
IC DSP FIX PT 120-MIPS 144-LQFP
TI QFP
IC DSP FIX PT 120-MIPS 144-BGA
TI QFP
PIXELWOR QFP
IC DSP FIXED PT 160 MIPS 144-BGA
DIGITAL SIGNAL PROCESSOR
DIGITAL SIGNAL PROCESSOR
TMS320VC5416PGE-120 TI
IC DSP FIX PT 160-MIPS 144-LQFP
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles





February 6th, 2025
April 11th, 2024
October 30th, 2024
June 5th, 2024
TMS320VC5416GGU160Texas Instruments |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|