TMS320VC5416GGU160 Image
Image may be representation.
See specs for product details.
Texas Instruments TMS320VC5416GGU160
Part Number: TMS320VC5416GGU160
Manufacturer/Brand: Texas Instruments
Part of Description: IC DSP FIX PT 160-MIPS 144-BGA
Datasheets:
1.TMS320VC5416GGU.pdf ···
PCN Obsolescence/ EOL
Mult Dev EOL 15/Oct/2020.pdf
TMS320VC5416GGU160 Page PDF
Download Details PDF
RoHs Status: ROHS3 Compliant
Payment: PayPal / Credit Card / T/T
Shipment Way: DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS
Share:
The current page link has been copied
In stock: 44868 Pcs Stock
Ship From: Hong Kong
Quantity Unit Price
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
Please complete all required fields with your contact information. Click "SUBMIT RFQ"
We will contact you shortly by email. Or Email us: Info@Y-IC.com.
  • Specifications
  • Shopping Manual
  • Shipping Information
  • QC & Packaging
    Product Attribute Attribute Value
    Voltage - I/O 3.30V
    Voltage - Core 1.60V
    Type Fixed Point
    Supplier Device Package 144-BGA MICROSTAR (12x12)
    Series TMS320C54x
    Package / Case 144-LFBGA
    Package Bulk
    Operating Temperature -40°C ~ 100°C (TC)
    On-Chip RAM 256kB
    Non-Volatile Memory ROM (32kB)
    Mounting Type Surface Mount
    Interface Host Interface, McBSP
    Clock Rate 160MHz
    Base Product Number TMS320
  • Returns Policy
    Returns must be requested within 60 days of the invoice date and include:
    - Original invoice number
    - Photo of the parts
    - Brief explanation or test report stating the reason for return
    How to Buy
    https://www.Y-IC.com/RFQ-Quote.htm
    If you encounter any issues, feel free to contact our customer service team for assistance.
    Payment
    We accept the following payment methods:
    - T/T in advance (bank transfer)
    - Western Union
    - Credit Card / Visa / Mastercard / PayPal
    Please note that customers are responsible for shipping fees, bank charges, duties, and taxes.
  • Delivery Period
    Shipping Tracking
    Shipping Rate
  • Quality Control (QC)
    All products are subject to strict incoming inspection and quality control procedures.
    Quality Warranty
    Packaging
    ESD antistatic protection.
TMS320VC5416GGU160 Product Details
Mfr. Part
(Mfr. Part):
TMS320VC5416GGU160
Manufacturer
Detailed Description
The TMS320VC5416GGU160 is a fixed-point digital signal processor (DSP) from the TMS320C54x series. It features a high-performance 160MHz clock rate, 32kB of ROM, and 256kB of on-chip RAM, making it suitable for a variety of embedded applications.
Key Features
Fixed-point DSP
160MHz clock rate
32kB ROM
256kB on-chip RAM
Host interface
McBSP interface
Key Advantages
High-performance processing capabilities
Ample on-chip memory for complex applications
Versatile interface options for system integration
Packaging
144-BGA MICROSTAR (12x12) package
Tray packaging
Surface mount
-40°C to 100°C operating temperature range
3.3V I/O voltage