English
| Part Number: | TM4C123GH6PMI |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Texas Instruments |
| Part of Description: | IC MCU 32BIT 256KB FLASH 64LQFP |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | ROHS3 Compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1+ | $7.3915 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.08V ~ 3.63V |
| Supplier Device Package | 64-LQFP (10x10) |
| Speed | 80MHz |
| Series | Tiva™ C |
| RAM Size | 32K x 8 |
| Program Memory Type | FLASH |
| Program Memory Size | 256KB (256K x 8) |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, Motion PWM, POR, WDT |
| Package / Case | 64-LQFP |
| Package | Tray |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Oscillator Type | Internal |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Number of I/O | 43 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| EEPROM Size | 2K x 8 |
| Data Converters | A/D 12x12b |
| Core Size | 32-Bit Single-Core |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M4F |
| Connectivity | CANbus, I²C, IrDA, Microwire, QEI, SPI, SSI, UART/USART, USB OTG |
| Base Product Number | TM4C123 |




TM4C123GH6PMI
Texas Instruments. Y-IC is a quality distributor of Texas Instruments products and will provide customers with the best products and services.
The TM4C123GH6PMI is a high-performance, low-power, 32-bit ARM Cortex-M4F-based microcontroller from Texas Instruments' Tiva™ C series. It features a wide range of on-chip peripherals and connectivity options, making it suitable for a variety of embedded applications.
ARM® Cortex®-M4F core running at 80MHz
256KB of FLASH program memory, 32KB of RAM
2KB of EEPROM
Integrated CAN, I2C, IrDA, Microwire, QEI, SPI, SSI, UART/USART, and USB OTG interfaces
Brown-out detection/reset, DMA, motion PWM, POR, and watchdog timer (WDT) peripherals
12-bit, 12-channel ADC
High-performance 32-bit ARM Cortex-M4F core
Extensive peripheral and connectivity options
Low power consumption
Robust security features
The TM4C123GH6PMI is packaged in a 64-LQFP (10x10) surface mount package.
The TM4C123GH6PMI is an active product. There are equivalent or alternative models available, such as the TM4C123GH6PGE and TM4C123GH6PZE. Customers are advised to contact our sales team via the website for more information.
Industrial automation and control
Building automation
Motor control
Portable medical devices
General-purpose embedded applications
The most authoritative datasheet for the TM4C123GH6PMI is available on our website. Customers are recommended to download it.
Customers are recommended to obtain quotes for the TM4C123GH6PMI on our website. Get a quote, learn more, or take advantage of our limited time offer.
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 144LQFP
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 64LQFP
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 144LQFP
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 64LQFP
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 64LQFP
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 64LQFP
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 64LQFP
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 64LQFP
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 144LQFP
TI QFP64
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 64LQFP
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 144LQFP
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 144LQFP
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 144LQFP
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 144LQFP
TI LQFP100
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 144LQFP
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 100LQFP
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles






January 27th, 2025
February 11th, 2025
January 9th, 2025
May 8th, 2025
TM4C123GH6PMITexas Instruments |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|