English
| Part Number: | SN74LV541APWR |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Texas Instruments |
| Part of Description: | IC BUF NON-INVERT 5.5V 20TSSOP |
| Datasheets: | None |
| RoHs Status: | ROHS3 Compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1+ | $0.3015 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - Supply | 2V ~ 5.5V |
| Supplier Device Package | 20-TSSOP |
| Series | 74LV |
| Package / Case | 20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Output Type | 3-State |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Number of Elements | 1 |
| Number of Bits per Element | 8 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Logic Type | Buffer, Non-Inverting |
| Input Type | - |
| Current - Output High, Low | 16mA, 16mA |
| Base Product Number | 74LV541 |




SN74LV541APWR
Texas Instruments
Y-IC is a quality distributor of Texas Instruments products and will provide customers with the best products and services.
The SN74LV541APWR is an 8-bit non-inverting buffer/line driver with 3-state outputs. It is designed to be a high-performance, low-power replacement for the 74LS541 in 5V systems.
8-bit non-inverting buffer/line driver
3-state outputs
Designed to be a high-performance, low-power replacement for the 74LS541 in 5V systems
High-performance
Low-power
Suitable replacement for 74LS541 in 5V systems
Tape & Reel (TR) packaging
20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) package
Surface mount
The SN74LV541APWR is an active product
There are equivalent or alternative models available, such as:
- SN74LVC541A
- SN74LVCH541A
If you need more information, please contact our sales team via the website.
Logic buffers, drivers, receivers, and transceivers
The most authoritative datasheet for the SN74LV541APWR is available on our website. We recommend that customers download it from the current page.
Customers are recommended to obtain quotes on our website. Get a Quote or Learn More about this product today!
IC BUFFER NON-INVERT 5.5V 20SO
IC BUFFER NON-INVERT 5.5V 20SO
IC BUF NON-INVERT 5.5V 20SOIC
IC BUF NON-INVERT 5.5V 20SOIC
TI TSSOP20
IC BUFFER NON-INVERT 5.5V 20VQFN
IC BUF NON-INVERT 5.5V 20TSSOP
IC BUF NON-INVERT 5.5V 20TSSOP
IC BUF NON-INVERT 5.5V 20TVSOP
IC BUF NON-INVERT 5.5V 20TSSOP
IC BUF NON-INVERT 5.5V 20VQFN
IC BUF NON-INVERT 5.5V 20TSSOP
IC BUFFER NON-INVERT 5.5V 20SO
IC BUF NON-INVERT 5.5V 20SOIC
IC BUF NON-INVERT 5.5V 20SOIC
IC BUF NON-INVERT 5.5V 20SOIC
IC BUF NON-INVERT 5.5V 20SSOP
IC BUFFER NON-INVERT 5.5V 20VQFN
PROTOTYPE
PROTOTYPE
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles







February 6th, 2025
April 11th, 2024
October 30th, 2024
June 5th, 2024
SN74LV541APWRTexas Instruments |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|