English
| Part Number: | SN74AXCH8T245PWR |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Texas Instruments |
| Part of Description: | IC TRANSLATION TXRX 3.6V 24TSSOP |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | ROHS3 Compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1+ | $0.5511 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - Supply | 0.65V ~ 3.6V |
| Supplier Device Package | 24-TSSOP |
| Series | 74AXC |
| Package / Case | 24-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Output Type | 3-State |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Number of Elements | 2 |
| Number of Bits per Element | 8 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Logic Type | Translation Transceiver |
| Input Type | - |
| Current - Output High, Low | 12mA, 12mA |
| Base Product Number | 74AXCH8T245 |




SN74AXCH8T245PWR
Texas Instruments
Y-IC is a quality distributor of the Texas Instruments brand and we will provide customers with the best products and services.
The SN74AXCH8T245PWR is an 8-bit, bidirectional bus transceiver with 3-state outputs. It is designed to provide an interface between systems operating at different supply voltages, allowing data transfer between the two systems.
8-bit bidirectional bus transceiver
3-state outputs
Supports voltage translation between 0.65V to 3.6V
Enables data transfer between systems with different supply voltages
Provides an efficient interface solution
Reliable and high-performance operation
Tape & Reel (TR) packaging
24-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) package
Surface mount device
Suitable for a wide range of operating temperatures (-40°C to 125°C)
Electrical properties: 0.65V to 3.6V supply voltage, 12mA output current
The SN74AXCH8T245PWR is an active product.
There are equivalent or alternative models available, such as SN74AUP8T245PWR and SN74AXP8T245PWR. Customers can contact our sales team via the website for more information.
Interface between systems with different supply voltages
Data transfer in embedded systems
Voltage level shifting in electronic devices
The most authoritative datasheet for the SN74AXCH8T245PWR is available on our website. Customers are recommended to download it from the current product page.
Customers are recommended to obtain quotes on our website. Get a Quote, Learn More, or take advantage of our Limited Time Offer to get the best deal on the SN74AXCH8T245PWR.
BUFFER/LINE DRIVER 4-CH NON-INVE
IC TRANSLATOR BIDIR SOT23-6
TI DIP
IC TRANSLTR BIDIRECTIONAL 6X2SON
IC TRANSLATION TXRX 3.6V 16TSSOP
PROTOTYPE
IC BUF NON-INVERT 5.5V 14SOIC
IC BUFFER NON-INVERT 5.5V 14SOP
IC BUF NON-INVERT 5.5V 14SOIC
IC BUF NON-INVERT 5.5V 14DIP
IC TRANSLATION TXRX 3.6V 16UQFN
IC TRANSLTR BIDIRECTIONAL 6SON
IC TRANSLTR BIDIRECTIONAL SC70-6
IC TXRX NON-INVERT 3.6V 8VSSOP
IC TRANSLATION TXRX 3.6V 24VQFN
IC TRANSLTR BIDIRECTIONAL 6SON
IC TRANSLATION TXRX 3.6V 24UQFN
IC TXRX NON-INVERT 3.6V 8X2SON
IC BUF NON-INVERT 5.5V 14SOIC
May 12th, 2026
May 8th, 2026
April 28th, 2026
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles






March 31th, 2025
January 24th, 2025
April 26th, 2024
February 6th, 2025
SN74AXCH8T245PWRTexas Instruments |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|