English
| Part Number: | SN74AVC8T245PWR |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Texas Instruments |
| Part of Description: | IC TRANSLATION TXRX 3.6V 24TSSOP |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | ROHS3 Compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1+ | $0.8274 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - Supply | 1.2V ~ 3.6V |
| Supplier Device Package | 24-TSSOP |
| Series | 74AVC |
| Package / Case | 24-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Output Type | 3-State |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Number of Elements | 2 |
| Number of Bits per Element | 8 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Logic Type | Translation Transceiver |
| Input Type | - |
| Current - Output High, Low | 12mA, 12mA |
| Base Product Number | 74AVC8T245 |




SN74AVC8T245PWR
Texas Instruments. Y-IC is a quality distributor of Texas Instruments products and will provide customers with the best products and services.
The SN74AVC8T245PWR is an 8-bit translation transceiver with 3-state outputs. It allows bidirectional translation of signals between 1.2V and 3.6V logic families.
8-bit translation transceiver
3-state outputs
Translates between 1.2V and 3.6V logic families
Supports voltages from 1.2V to 3.6V
-40°C to 85°C operating temperature range
Allows seamless communication between different voltage logic families
Saves board space with 8-bit integration
Wide voltage and temperature range for versatile applications
Tape & Reel (TR) packaging
24-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) package
Surface mount device
The SN74AVC8T245PWR is an active product
There are equivalent models available, such as SN74AVC8T245DGGR and SN74AVC8T245DGGT
Customers can contact our sales team via the website for more information on alternative models
Digital systems requiring voltage level translation
Interfacing between different logic families
General purpose voltage translation
The most authoritative datasheet for the SN74AVC8T245PWR is available on our website. Customers are recommended to download it for detailed technical specifications.
Customers are recommended to obtain quotes for the SN74AVC8T245PWR on our website. Get a quote now to take advantage of our limited time offer.
IC TRANSLATION TXRX 3.6V 24VQFN
IC TRANSLATION TXRX 3.6V 24TSSOP
IC TRANSLATION TXRX 3.6V 24TVSOP
IC TRANSCEIVER 20FN
PROTOTYPE
PROTOTYPE
TI N/A
IC BUS TRANSCVR 8BIT 20QFN
IC TRANSCEIVER 20BGA
IC TRANSLATION TXRX 3.6V 24TSSOP
IC TRANSLATION TXRX 3.6V 24TSSOP
IC TRANSLATION TXRX 3.6V 24TSSOP
TI QFN
IC TRANSLATION TXRX 3.6V 24TSSOP
IC TRANSLATION TXRX 3.6V 24TSSOP
TI TSSOP24
May 12th, 2026
May 8th, 2026
April 28th, 2026
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles



March 31th, 2025
January 24th, 2025
April 26th, 2024
February 6th, 2025
SN74AVC8T245PWRTexas Instruments |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|