English
| Part Number: | SN74AVC2T45DCUR |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Texas Instruments |
| Part of Description: | IC TRANSLTR BIDIRECTIONAL 8VSSOP |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | ROHS3 Compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1+ | $0.241 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - VCCB | 1.2 V ~ 3.6 V |
| Voltage - VCCA | 1.2 V ~ 3.6 V |
| Translator Type | Voltage Level |
| Supplier Device Package | 8-VSSOP |
| Series | 74AVC |
| Package / Case | 8-VFSOP (0.091', 2.30mm Width) |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Output Type | Tri-State, Non-Inverted |
| Output Signal | - |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Number of Circuits | 1 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Input Signal | - |
| Features | - |
| Data Rate | 500Mbps |
| Channels per Circuit | 2 |
| Channel Type | Bidirectional |
| Base Product Number | 74AVC2T45 |




SN74AVC2T45DCUR
Y-IC is a quality distributor of Texas Instruments products. We provide customers with the best products and services.
The SN74AVC2T45DCUR is a 2-bit voltage-level translator and bus buffer with bidirectional channels. It allows the seamless translation of signals between different voltage domains, enabling communication between components with different supply voltages.
Bidirectional voltage-level translation
1.2V to 3.6V supply voltage range
500Mbps data rate
Tri-state, non-inverted output
-40°C to 85°C operating temperature range
8-VFSOP (0.091", 2.30mm Width) package
Facilitates communication between devices with different supply voltages
High-speed data transfer
Compact surface mount package
Wide operating temperature range
Tape & Reel (TR) packaging
8-VFSOP (0.091", 2.30mm Width) package
Supplier Device Package: 8-VSSOP
The SN74AVC2T45DCUR is an active product. There are equivalent or alternative models available, such as the SN74AVC2T245DCUR. If you need more information, please contact our sales team via the website.
Interface between components with different supply voltages
High-speed data communication
Industrial and consumer electronics
The most authoritative datasheet for the SN74AVC2T45DCUR is available on our website. Customers are recommended to download it for detailed technical information.
Customers are recommended to obtain quotes on our website. Get a Quote now to learn more about this product and our competitive pricing.
TI QFN
TI SSOP8
IC TRANSLTR BIDIRECTIONAL 8VSSOP
IC TRANSLTR BIDIRECTIONAL 8VSSOP
TI 2010+RoHS
TI QFN
IC TRANSLTR BIDIRECTIONAL 8VSSOP
IC TRANSLTR BIDIRECTIONAL 8VSSOP
IC TRANSLTR BIDIRECTIONAL 8VSSOP
IC TRANSLATOR BIDIRECTIONAL SM8
TI VSSOP8
IC TRANSLATOR BIDIRECTIONAL SM8
IC TRNSLTR BIDIRECTIONAL SM8
TI SSOP8
SN74AVC2T245RSWT TI
IC TRANSLTR BIDIRECTIONAL 8DSBGA
IC TRANSLATOR BIDIRECTIONAL SM8
TI TSSOP8
IC TRANSLTR BIDIRECTIONAL 10UQFN
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles





June 18th, 2025
June 19th, 2024
February 21th, 2025
January 21th, 2025
SN74AVC2T45DCURTexas Instruments |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|