English
| Part Number: | OPA360AIDCKR |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Texas Instruments |
| Part of Description: | IC AMP REC FILTR SC70-6 |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | ROHS3 Compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1+ | $0.1672 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 2.7V ~ 3.3V |
| Supplier Device Package | SC-70-6 |
| Slew Rate | - |
| Series | - |
| Package / Case | 6-TSSOP, SC-88, SOT-363 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Output Type | Rail-to-Rail |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Number of Circuits | 1 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Current - Supply | 6 mA |
| Current - Output / Channel | 80 mA |
| Base Product Number | OPA360 |
| Applications | Reconstruction Filter |




OPA360AIDCKR
Texas Instruments (Y-IC is a quality distributor of Texas Instruments and will provide customers with the best products and services)
The OPA360AIDCKR is a high-performance, rail-to-rail input/output operational amplifier from Texas Instruments. It is designed for a wide range of applications, including reconstruction filters.
Rail-to-rail input and output
Single-supply operation from 2.7V to 3.3V
Low quiescent current of 6mA
High output current of 80mA per channel
1 circuit
Wide operating voltage range
Efficient power consumption
Capable of high-current output
Compact single-channel design
Tape & Reel (TR) packaging
6-pin TSSOP, SC-88, SOT-363 surface mount package
Supplier Device Package: SC-70-6
The OPA360AIDCKR is an active product
There may be equivalent or alternative models available, customers should contact our sales team via the website for more information
Reconstruction filters
The most authoritative datasheet for the OPA360AIDCKR is available on our website. Customers are recommended to download it.
Customers are recommended to obtain quotes on our website. Get a Quote | Learn More | Limited Time Offer
Texas Instruments SC70-6
IC OPAMP GP 80MHZ RRO SC70-6
IC OPAMP GP 1 CIRCUIT SC70-6
IC AMP GENERAL PURPOSE SC70-6
OPA358AIDCKRG4 Son
OPA360AIDCKRE4 TI
TI SC70-6
TI SC70-6
TI SOT70-6
IC AMP REC FILTR SC70-6
IC AMP REC FILTR SC70-6
TI SC-70
TI SC70-6
TI SOT
IC AMP REC FILTR SC70-6
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles







February 6th, 2025
April 11th, 2024
October 30th, 2024
June 5th, 2024
OPA360AIDCKRTexas Instruments |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|