English
| Part Number: | MSP430G2513IPW20R |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Texas Instruments |
| Part of Description: | IC MCU 16BIT 16KB FLASH 20TSSOP |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | ROHS3 Compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1+ | $0.9063 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.8V ~ 3.6V |
| Supplier Device Package | 20-TSSOP |
| Speed | 16MHz |
| Series | MSP430G2xx |
| RAM Size | 512 x 8 |
| Program Memory Type | FLASH |
| Program Memory Size | 16KB (16K x 8) |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT |
| Package / Case | 20-TSSOP (0.173', 4.40mm Width) |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Oscillator Type | Internal |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Number of I/O | 16 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| EEPROM Size | - |
| Data Converters | - |
| Core Size | 16-Bit |
| Core Processor | MSP430 CPU16 |
| Connectivity | I²C, IrDA, LINbus, SCI, SPI, UART/USART |
| Base Product Number | MSP430G2513 |




MSP430G2513IPW20R
Texas Instruments. Y-IC is a quality distributor of Texas Instruments brand and will provide customers with the best products and services.
The MSP430G2513IPW20R is a low-power, 16-bit embedded microcontroller from Texas Instruments' MSP430G2xx series. It features a 16-bit RISC CPU, on-chip peripherals, and flexible clock system, making it suitable for a wide range of low-power applications.
16-bit RISC CPU
16MHz speed
16KB FLASH program memory
512B RAM
Flexible clock system
Integrated communication interfaces (I2C, IrDA, LINbus, SCI, SPI, UART/USART)
Peripheral features (Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT)
16 GPIO pins
Extremely low-power consumption
Flexible and configurable peripherals
Broad range of communication interfaces
Suitable for a wide variety of embedded applications
The MSP430G2513IPW20R comes in a 20-pin TSSOP (Thin Shrink Small Outline Package) package with a width of 4.40mm. It is supplied on tape and reel.
The MSP430G2513IPW20R is an active product. There are equivalent or alternative models available, such as the MSP430G2553IPW20R and MSP430G2333IPW20R. Customers are advised to contact our sales team via the website for more information.
Portable and battery-powered devices
Industrial control systems
Home automation
Sensor networks
Wireless communications
The most authoritative datasheet for the MSP430G2513IPW20R can be found on the Y-IC website. Customers are recommended to download the datasheet from our website.
Customers are recommended to obtain quotes for the MSP430G2513IPW20R on the Y-IC website. Get a quote now to take advantage of our limited time offer!
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 28TSSOP
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 20DIP
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 20TSSOP
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 28TSSOP
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 32VQFN
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 28TSSOP
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 20TSSOP
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 32VQFN
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 28TSSOP
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 28TSSOP
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 20TSSOP
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 20DIP
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 32VQFN
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 20TSSOP
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 28TSSOP
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 32VQFN
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 20TSSOP
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 28TSSOP
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 20TSSOP
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 32VQFN
May 12th, 2026
May 8th, 2026
April 28th, 2026
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles







May 21th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
MSP430G2513IPW20RTexas Instruments |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|