English
| Part Number: | MSP430F5341IRGZR |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Texas Instruments |
| Part of Description: | IC MCU 16BIT 96KB FLASH 48VQFN |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | ROHS3 Compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1+ | $9.6855 |
| 200+ | $3.7483 |
| 500+ | $3.6164 |
| 1000+ | $3.5519 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.8V ~ 3.6V |
| Supplier Device Package | 48-VQFN (7x7) |
| Speed | 25MHz |
| Series | MSP430F5xx |
| RAM Size | 8K x 8 |
| Program Memory Type | FLASH |
| Program Memory Size | 96KB (96K x 8) |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT |
| Package / Case | 48-VFQFN Exposed Pad |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Oscillator Type | Internal |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Number of I/O | 38 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| EEPROM Size | - |
| Data Converters | A/D 9x12b |
| Core Size | 16-Bit |
| Core Processor | MSP430 CPUXV2 |
| Connectivity | I²C, IrDA, SCI, SPI, UART/USART |
| Base Product Number | MSP430F5341 |




MSP430F5341IRGZR
Texas Instruments (Y-IC is a quality distributor of Texas Instruments brand and will provide customers with the best products and services)
The MSP430F5341IRGZR is a 16-bit ultra-low-power microcontroller from the MSP430F5xx series, designed for embedded applications that require low power consumption and high performance.
16-bit MSP430 CPU
25 MHz clock speed
96 KB Flash program memory
8 KB RAM
Integrated peripherals including I2C, IrDA, SCI, SPI, UART/USART
Brown-out detection and reset, DMA, POR, PWM, Watchdog Timer (WDT)
38 configurable I/O pins
Extremely low power consumption for extended battery life
Robust peripheral set for a wide range of embedded applications
Scalable performance and memory options within the MSP430F5xx series
Tape & Reel (TR) packaging
48-VQFN (7x7) package with exposed pad
Operating voltage range: 1.8V ~ 3.6V
Operating temperature range: -40°C ~ 85°C
The MSP430F5341IRGZR is an active product
There are equivalent and alternative models available in the MSP430F5xx series
Customers are advised to contact our sales team via the website for more information on alternative options
Industrial automation and control
Portable and battery-powered devices
Sensor and measurement systems
Internet of Things (IoT) applications
The most authoritative datasheet for the MSP430F5341IRGZR is available on our website. Customers are recommended to download the datasheet for complete technical details.
Customers are recommended to obtain quotes for the MSP430F5341IRGZR on our website. Get a Quote now to learn more about this product and our available offers.
IC MCU 16BIT 256KB FLSH 113NFBGA
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 48VQFN
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 113BGA
IC MCU 16BIT 96KB FLASH 48VQFN
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 48VQFN
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 113BGA
IC MCU 16BIT 384KB FLASH 100LQFP
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 48VQFN
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 48VQFN
IC MCU 16BIT 384KB FLASH 100LQFP
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 100LQFP
IC MCU 16BIT 384KB FLASH 113BGA
IC MCU 16BIT 384KB FLSH 113NFBGA
IC MCU 16BIT 256KB FLSH 113NFBGA
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 100LQFP
IC MCU 16BIT 384KB FLSH 113NFBGA
IC MCU 16BIT 384KB FLASH 113BGA
May 12th, 2026
May 8th, 2026
April 28th, 2026
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles







May 21th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
MSP430F5341IRGZRTexas Instruments |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|