English
| Part Number: | MSC1213Y5PAGT |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Texas Instruments |
| Part of Description: | IC ADC/DAC 1K 64TQFP |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | ROHS3 Compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 250+ | $46.3474 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage Supply Source | Analog and Digital |
| Voltage - Supply | 2.7V ~ 5.25V |
| Type | ADC and DAC: MCU Based |
| Supplier Device Package | 64-TQFP (10x10) |
| Series | - |
| Sampling Rate (Per Second) | 1k |
| Resolution (Bits) | - |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Package / Case | 64-TQFP |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Number of Channels | 8 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Data Interface | Serial, Parallel |
| Base Product Number | MSC1213 |




MSC1213Y5PAGT
Texas Instruments (Y-IC is a quality distributor of Texas Instruments brand and will provide customers with the best products and services)
The MSC1213Y5PAGT is an 8-channel, 12-bit, successive approximation register (SAR) analog-to-digital converter (ADC) with an integrated 12-bit digital-to-analog converter (DAC) and microcontroller.
8 channels of 12-bit ADCs
Integrated 12-bit DAC
Integrated microcontroller
Serial and parallel data interface
Integrated ADC, DAC, and microcontroller for compact design
Wide supply voltage range of 2.7V to 5.25V
Extended operating temperature range of -40°C to 125°C
Surface mount package for easy integration
Tape & Reel (TR) packaging
64-TQFP (10x10) package
The MSC1213Y5PAGT is an active product
There are equivalent and alternative models available, such as the MSC1210 and MSC1211 series
Industrial control and automation
Instrumentation and measurement
Medical equipment
Portable and battery-powered devices
The most authoritative datasheet for the MSC1213Y5PAGT is available on the Y-IC website. Customers are recommended to download the datasheet for detailed technical information.
Customers are recommended to obtain quotes for the MSC1213Y5PAGT on the Y-IC website. Get a quote now or learn more about this limited time offer.
IC ADC/DAC 1K 64TQFP
IC ADC/DAC 1K 64TQFP
BB/TI TQFP64
IC ADC/DAC 1K 64TQFP
IC ADC/DAC 1K 64TQFP
IC ADC/DAC 1K 64TQFP
IC ADC/DAC 1K 64TQFP
IC ADC/DAC 1K 64TQFP
IC ADC/DAC 1K 64TQFP
IC ADC/DAC 1K 64TQFP
BB/TI TQFP64
IC ADC/DAC 1K 64TQFP
IC ADC/DAC 1K 64TQFP
IC ADC/DAC 1K 64TQFP
IC ADC/DAC 1K 64TQFP
MSC1213Y4PAG TI
TI QFP
IC ADC/DAC 1K 64TQFP
IC ADC/DAC 1K 64TQFP
May 12th, 2026
May 8th, 2026
April 28th, 2026
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles





July 21th, 2025
February 21th, 2025
February 25th, 2025
February 11th, 2025
MSC1213Y5PAGTTexas Instruments |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|