English
| Part Number: | MSC1200Y2PFBR |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Texas Instruments |
| Part of Description: | IC ADC/DAC 1K 48TQFP |
| Datasheets: | None |
| RoHs Status: | ROHS3 Compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage Supply Source | Analog and Digital |
| Voltage - Supply | 2.7V ~ 5.25V |
| Type | ADC and DAC: MCU Based |
| Supplier Device Package | 48-TQFP (7x7) |
| Series | - |
| Sampling Rate (Per Second) | 1k |
| Resolution (Bits) | - |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Package / Case | 48-TQFP |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Number of Channels | 8 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Data Interface | SPI |
| Base Product Number | MSC1200 |




MSC1200Y2PFBR
Y-IC is a quality distributor of the Luminary Micro / Texas Instruments brand, providing customers with the best products and services.
The MSC1200Y2PFBR is a integrated circuit that combines an analog-to-digital converter (ADC) and a digital-to-analog converter (DAC) in a single chip. It is designed for a wide range of applications that require high-performance data conversion.
Integrated ADC and DAC
2.7V to 5.25V supply voltage range
-40°C to 125°C operating temperature range
1kSPS sampling rate
SPI data interface
Surface mount 48-TQFP package
Compact and space-saving integrated solution
Wide operating voltage and temperature range
High-speed data conversion
Flexible SPI interface for easy integration
Package type: 48-TQFP (7x7)
Packaging: Tape & Reel (TR)
Electrical properties: 2.7V to 5.25V supply voltage, analog and digital voltage supply
The MSC1200Y2PFBR is an active product. There are no direct equivalent or alternative models available at this time. If you need more information, please contact our sales team through our website.
Industrial automation
Instrumentation and measurement
Process control
Data acquisition systems
The most authoritative datasheet for the MSC1200Y2PFBR is available on our website. Customers are recommended to download it for detailed product specifications and technical information.
Customers are recommended to obtain quotes on our website. Get a quote now to learn more about this product and our competitive pricing.
IC ADC/DAC 1K 36VQFN
MSC1192MS-KR1 OKI
IC ADC/DAC 1K 48TQFP
MSC12 MSC
EVALUATION MODULE FOR MSC1201
IC ADC/DAC 1K 48TQFP
MSC1200V-01G3-2K OKI
MSC1197BMS-K N/A
N/A C1191SO
N/A SOP
EVALUATION MODULE FOR MSC1200
IC ADC/DAC 1K 48TQFP
IC ADC/DAC 1K 48TQFP
IC ADC/DAC 1K 48TQFP
MSC1200Y2PFB TI
IC ADC/DAC 1K 36VQFN
IC ADC/DAC 1K 36VQFN
IC 8051 CPU PREC ADC/DAC 48-TQFP
May 12th, 2026
May 8th, 2026
April 28th, 2026
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles




May 21th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
MSC1200Y2PFBRTexas Instruments |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|