English
| Part Number: | CSD95373AQ5M |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Texas Instruments |
| Part of Description: | IC HALF BRIDGE DRIVER 45A 12LSON |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | ROHS3 Compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1+ | $4.6913 |
| 10+ | $4.0184 |
| 30+ | $3.6179 |
| 100+ | $3.2131 |
| 500+ | $3.0269 |
| 1000+ | $2.9437 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 5.5V |
| Voltage - Load | 4.5V ~ 16V |
| Technology | Power MOSFET |
| Supplier Device Package | 12-LSON-CLIP (5x6) |
| Series | NexFET™ |
| Rds On (Typ) | - |
| Package / Case | 12-PowerLFDFN |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Output Configuration | Half Bridge |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Mounting Type | Surface Mount |
| Load Type | Inductive |
| Interface | PWM |
| Features | Bootstrap Circuit, Status Flag |
| Fault Protection | Over Temperature, Shoot-Through, UVLO |
| Current - Peak Output | 67A |
| Current - Output / Channel | 45A |
| Base Product Number | CSD95373 |
| Applications | Synchronous Buck Converters |




CSD95373AQ5M
Y-IC is a quality distributor of Texas Instruments products, providing customers with the best products and services.
The CSD95373AQ5M is a high-performance, fully integrated half-bridge driver from Texas Instruments. It is designed to drive synchronous buck converters and other inductive loads.
Bootstrap circuit
Status flag
Over-temperature, shoot-through, and UVLO protection
High-current handling capability up to 45A continuous and 67A peak
Wide supply voltage range of 4.5V to 5.5V
Wide load voltage range of 4.5V to 16V
Operating temperature range of -55°C to 150°C
Tape & Reel (TR) packaging
12-PowerLFDFN package
12-LSON-CLIP (5x6) package
The CSD95373AQ5M is an active product
No direct equivalents or alternative models are currently available
Customers are advised to contact our sales team via the website for more information
Synchronous buck converters
Other inductive load applications
The most authoritative datasheet for the CSD95373AQ5M is available on our website. Customers are recommended to download it for detailed technical information.
Customers are recommended to obtain quotes on our website. Get a Quote to learn more about this limited-time offer.
IC HALF BRIDGE DRIVER 60A 12VSON
IC HALF BRIDGE DRIVER 60A 12VSON
TI QFN12
IC HALF BRIDGE DRIVER 25A 8VSON
TI VSON-8
CSD95372BQ5M QFN12 TI
IC HALF BRIDGE DRIVER 60A 12VSON
IC HALF BRIDGE DRIVER 60A 12LSON
IC HALF BRIDGE DRIVER 60A 12LSON
IC HALF BRIDGE DRIVER 30A 8VSON
IC HALF BRIDGE DRIVER 30A 8VSON
IC HALF BRIDGE DRIVER 60A 12LSON
IC HALF BRIDGE DRIVER 60A 12LSON
IC HALF BRIDGE DRIVER 60A 12VSON
IC HALF BRIDGE DRIVER 45A 12LSON
TI QFN
IC HALF BRIDGE DRIVER 45A 12LSON
PROTOTYPE
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles






June 18th, 2025
June 19th, 2024
February 21th, 2025
January 21th, 2025
CSD95373AQ5MTexas Instruments |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|