English
| Part Number: | CD74HC4024PWR |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Texas Instruments |
| Part of Description: | IC BINARY COUNTER 7-BIT 14TSSOP |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | ROHS3 Compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1+ | $0.3704 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - Supply | 2 V ~ 6 V |
| Trigger Type | Negative Edge |
| Timing | - |
| Supplier Device Package | 14-TSSOP |
| Series | 74HC |
| Reset | Asynchronous |
| Package / Case | 14-TSSOP (0.173', 4.40mm Width) |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Bits per Element | 7 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Logic Type | Binary Counter |
| Direction | Up |
| Count Rate | 35 MHz |
| Base Product Number | 74HC4024 |




CD74HC4024PWR
Y-IC is a quality distributor of Texas Instruments products, providing customers with the best products and services.
The CD74HC4024PWR is a 7-bit binary counter from Texas Instruments. It is a high-performance CMOS logic device that provides a 7-bit binary counter function.
7-bit binary counter
High-performance CMOS logic
Asynchronous reset
Negative edge-triggered
High-speed operation up to 35 MHz
Reliable and efficient binary counting
Compact surface mount package
Wide operating voltage range of 2V to 6V
Extended temperature range of -55°C to 125°C
The CD74HC4024PWR is packaged in a 14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) surface mount package. It is available in Tape & Reel (TR) form.
The CD74HC4024PWR is an active product. There are equivalent or alternative models available, such as the 74HC4024 series. Customers are advised to contact our sales team via the website for more information.
Digital electronics
Counting and timing circuits
Industrial automation
Telecommunications equipment
The most authoritative datasheet for the CD74HC4024PWR is available on our website. Customers are recommended to download it for detailed product specifications and performance information.
Customers are recommended to obtain quotes for the CD74HC4024PWR on our website. Get a Quote or Learn More about this Limited Time Offer.
IC BINARY COUNTER 7-BIT 14DIP
IC 12-ST BINARY COUNTER 16SOIC
IC 7-STAGE BIN RIP CNTR 14-DIP
IC BINARY COUNTER 7-BIT 14DIP
IC BINARY COUNTER 12-BIT 16SOIC
IC BINARY COUNTER 7-BIT 14TSSOP
IC BINARY COUNTER 7-BIT 14SOIC
IC BINARY COUNTER 7-BIT 14SOIC
IC 12-ST BINARY COUNTER 16SOIC
IC BINARY COUNTER 7-BIT 14SO
IC BINARY COUNTER 12-BIT 16DIP
IC 7-STAGE BIN RIP CNTR 14-TSSOP
IC BINARY COUNTER 12-BIT 16SOIC
IC 12-ST BINARY COUNTER 16SOIC
IC BINARY COUNTER 12-BIT 16SOIC
IC BINARY COUNTER 7-BIT 14SOIC
IC BINARY COUNTER 7-BIT 14TSSOP
IC 12-ST BINARY COUNTER 16SOIC
IC BINARY COUNTER 7-BIT 14SOIC
IC BINARY COUNTER 12-BIT 16SOIC
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles






January 27th, 2025
February 11th, 2025
January 9th, 2025
May 8th, 2025
CD74HC4024PWRTexas Instruments |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|