English
| Part Number: | BQ24202DGNRG4 |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Luminary Micro / Texas Instruments |
| Part of Description: | IC LI-ION CHGR 500MA 4.2V 8-MSOP |
| Datasheets: | None |
| RoHs Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1+ | $0.7723 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - Supply (Max) | 13.5V |
| Supplier Device Package | 8-MSOP-PowerPad |
| Standard Package | 2,500 |
| Series | - |
| Programmable Features | Current, Timer |
| Part Status | Active |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Number of Cells | 1 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer Standard Lead Time | 28 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Interface | - |
| Fault Protection | Over Temperature, Short Circuit |
| Detailed Description | Charger IC Lithium Ion/Polymer 8-MSOP-PowerPad |
| Current - Charging | Constant |
| Charge Current - Max | 500mA |
| Battery Pack Voltage | 4.2V |
| Battery Chemistry | Lithium Ion/Polymer |
| Base Part Number | BQ24202 |




BQ24202DGNRG4
Y-IC is a quality distributor of Luminary Micro / Texas Instruments brand products, and we will provide customers with the best products and services.
The BQ24202DGNRG4 is a single-cell Li-ion and Li-polymer battery charger integrated circuit designed for space-constrained portable applications. It features a constant-current/constant-voltage linear charger, thermal regulation, and charge termination.
Integrated linear charger
Constant-current/constant-voltage operation
Thermal regulation
Charge termination
Battery chemistry: Li-ion/Li-polymer
Charge current up to 500mA
Compact 8-pin MSOP-PowerPad package
Integrated thermal regulation and charge termination
Suitable for space-constrained portable applications
Package: 8-MSOP-PowerPad
Encapsulation: Tape & Reel (TR)
This product is currently available, and there are equivalent or alternative models available. Please contact our sales team via our website for more information.
Portable electronics
Handheld devices
Wearable electronics
The most authoritative datasheet for the BQ24202DGNRG4 is available on our website. Customers are recommended to download it.
Customers are recommended to obtain quotes on our website. Get a Quote today!
IC BATT CHG LI-ION 1CELL 8MSOP
TI MSOP-8
IC BATT CHG LI-ION 1CELL 8MSOP
TI MSOP8
IC BATT CHG LI-ION 1CELL 8MSOP
IC BATT CHG LI-ION 1CELL 8MSOP
IC BATT CHG LI-ION 1CELL 8MSOP
IC BATT CHG LI-ION 1CELL 8MSOP
IC BATT CHG LI-ION 1CELL 8MSOP
IC BATT CHG LI-ION 1CELL 8MSOP
IC BATT CHG LI-ION 1CELL 8MSOP
IC BATT CHG LI-ION 1CELL 8MSOP
TI QFN
IC BATT CHG LI-ION 1CELL 8MSOP
EVAL MOD FOR BQ24200-BQ24205
IC BATT CHG LI-ION 1CELL 8MSOP
TI SON8
IC BATT CHG LI-ION 1CELL 8MSOP
IC BATT CHG LI-ION 1CELL 8MSOP
May 12th, 2026
May 8th, 2026
April 28th, 2026
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles






May 21th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
BQ24202DGNRG4Luminary Micro / Texas Instruments |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|