English
| Part Number: | SMS7630-006LF |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Skyworks Solutions, Inc. |
| Part of Description: | RF DIODE SCHOTTKY 1V 75MW SOT23 |
| Datasheets: | None |
| RoHs Status: | ROHS3 Compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1+ | $1.1234 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - Peak Reverse (Max) | 1V |
| Supplier Device Package | SOT-23-3 |
| Series | - |
| Resistance @ If, F | - |
| Power Dissipation (Max) | 75 mW |
| Package / Case | TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Operating Temperature | -65°C ~ 150°C (TA) |
| Diode Type | Schottky - 1 Pair Series Connection |
| Current - Max | 50 mA |
| Capacitance @ Vr, F | - |
| Base Product Number | SMS7630 |




SMS7630-006LF
Skyworks Solutions Inc. Y-IC is a quality distributor of Skyworks Solutions Inc. and will provide customers with the best products and services.
The SMS7630-006LF is a Schottky diode pair in a series connection, packaged in a SOT-23-3 device.
Schottky diode pair in series connection
SOT-23-3 package
Compact size
Low forward voltage
Fast switching
Tape & Reel (TR) packaging
SOT-23-3 package
3-pin configuration
The SMS7630-006LF is an active product. There are equivalent and alternative models available, including the SMS7630-005LF and HSMS-2822.
RF/microwave circuits
Mixers
Detectors
Limiters
The most authoritative datasheet for the SMS7630-006LF is available on our website. Customers are recommended to download it.
Customers are recommended to obtain quotes on our website. Get a Quote or Learn More about this product.
SKYWORKS QFN
RF DIODE SCHOTTKY 1V 250MW 0402
SMS7630-001 SKYWORKS
AI SOT143
SMS7630-006 SKYWORKS
SMS7630-011 SKYWORK
RF DIODE SCHOTTKY 1V 75MW SOD323
SKYWROKS QFN
SMS7630-020LF SKYWORK
RF DIODE SCHOTTKY 2V 75MW 0201
SMS7630-001LF SKYWORK
RF DIODE SCHOTTKY 2V 75MW 4MIS
SMS7630-020 SKYWORK
SMS7630-075 XX
RF DIODE SCHOTTKY 1V 75MW SOT23
SMS7630 SKYWORK
SMS7630-005 Skywork
RF DIODE SCHOTTKY 1V 75MW 0201
SMS7621-993LF SKYWORKS
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles







February 6th, 2025
April 11th, 2024
October 30th, 2024
June 5th, 2024
SMS7630-006LFSkyworks Solutions Inc. |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|