English
| Part Number: | SMS7621-005LF |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Skyworks Solutions, Inc. |
| Part of Description: | RF DIODE SCHOTTKY 2V 75MW SOT23 |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | ROHS3 Compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1+ | $0.5344 |
| 10+ | $0.4324 |
| 30+ | $0.3813 |
| 100+ | $0.3303 |
| 500+ | $0.268 |
| 1000+ | $0.251 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - Peak Reverse (Max) | 2V |
| Supplier Device Package | SOT-23-3 |
| Series | - |
| Resistance @ If, F | - |
| Power Dissipation (Max) | 75 mW |
| Package / Case | TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Operating Temperature | -65°C ~ 150°C (TA) |
| Diode Type | Schottky - 1 Pair Series Connection |
| Current - Max | 50 mA |
| Capacitance @ Vr, F | - |
| Base Product Number | SMS7621 |




SMS7621-005LF
Skyworks Solutions Inc. Y-IC is a quality distributor of Skyworks products and will provide customers with the best products and services.
The SMS7621-005LF is a Schottky diode in a SOT-23-3 package. It is part of the SMS7621 series of Schottky diodes.
Schottky diode
1 pair series connection
Peak reverse voltage of 2V
Maximum current of 50mA
Power dissipation of 75mW
Operating temperature range of -65°C to 150°C
Small and compact SOT-23-3 package
Low forward voltage drop
Fast switching speed
High reliability
Tape & Reel (TR) packaging
SOT-23-3 package
3 pins
The SMS7621-005LF is an active product
There are equivalent and alternative models available, such as the SMS7621-006LF and SMS7621-007LF
RF and microwave applications
Switching and rectification circuits
Voltage clamping
Logic level translation
The most authoritative datasheet for the SMS7621-005LF is available on our website. Customers are recommended to download it for detailed technical information.
Customers are recommended to obtain quotes for the SMS7621-005LF on our website. Get a quote now for this limited time offer!
SMS7621-011LF SKYWORKS
SMS7400 S
SMS7621-015 AI
SKYWORKS SOD-323
SKYWORKS SOT-23
SKYWORKS SOT23
RF DIODE SCHOTTKY 2V 750MW 0402
CONN RCPT 6POS 0.2 GOLD PCB R/A
SMS7621-011 Son
RF DIODE SCHOTTKY 2V 75MW SOT23
SMS7621-006 SKYWORK
CONN RCPT 6POS 0.2 GOLD PCB
SMS7621-005 ALPHA
SECOS SOT-23
RF DIODE SCHOTTKY 2V 75MW SOT23
SKYWORK SOT143
SMS7621-001 SKY
SMS7401 S
CONN HEADER VERT 6POS 5.08MM
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles






June 18th, 2025
June 19th, 2024
February 21th, 2025
January 21th, 2025
SMS7621-005LFSkyworks Solutions Inc. |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|