English
| Part Number: | 1241.1082.71 |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Schurter |
| Part of Description: | SWITCH TACT SPST-NO 0.125A 48V |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | ROHS3 Compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1+ | $4.0705 |
| 200+ | $1.6252 |
| 500+ | $1.5696 |
| 1000+ | $1.544 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Termination Style | PC Pin |
| Switch Travel | 0.45mm |
| Switch Function | Off-Mom |
| Series | MTG Green |
| Package | Bulk |
| Outline | 12.65mm x 12.65mm |
| Operating Temperature | -25°C ~ 85°C |
| Operating Force | 250gf |
| Mounting Type | Through Hole |
| Mechanical Life | 1,000,000 Cycles |
| Ingress Protection | IP40 |
| Illumination Voltage (Nominal) | - |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Illumination Type, Color | - |
| Illumination | Non-Illuminated |
| Features | Tactile Feedback |
| Contact Rating @ Voltage | 0.125A @ 48VDC |
| Circuit | SPST-NO |
| Base Product Number | 1241.1082 |
| Actuator Type | Round Button |
| Actuator Orientation | Top Actuated |
| Actuator Material | Polycarbonate (PC) |
| Actuator Length, Right Angle | - |
| Actuator Height off PCB, Vertical | 19.00mm |




SWITCH TACT SPST-NO 0.125A 48V
SWITCH TACT SPST-NO 0.125A 48V
SWITCH TACT SPST-NO 0.125A 48V
MTP SWITCH 1/2"
MTP SWITCH 1/2"
SWITCH TACT SPST-NO 0.125A 48V
SWITCH PUSHBUTTON
SWITCH TACT SPST-NO 0.125A 48V
SWITCH TACT SPST-NO 0.125A 48V
SWITCH TACT SPST-NO 0.125A 48V
MTP SWITCH 1/2"
SWITCH PUSHBUTTON
MTP SWITCH 1/2"
SWITCH TACT SPST-NO 0.125A 48V
SWITCH TACT SPST-NO 0.125A 48V
SWITCH PUSHBUTTON
SWITCH TACT SPST-NO 0.125A 48V
SWITCH PUSHBUTTON
MTP 1/2" FORM 2 SW IP65
SWITCH TACT SPST-NO 0.125A 48V
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles






June 5th, 2024
December 20th, 2023
April 4th, 2025
April 27th, 2024
1241.1082.71SCHURTER Inc. |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|