English
| Part Number: | 1F1TA |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Sangdest Microelectronics / Nanjing (SMC Diode Solutions) |
| Part of Description: | DIODE GEN PURP 50V 1A R-1 |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 50000+ | $0.0156 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.3V @ 1A |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 50V |
| Supplier Device Package | R-1 |
| Standard Package | 5,000 |
| Speed | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Series | - |
| Reverse Recovery Time (trr) | 150ns |
| Part Status | Active |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case | R-1 (Axial) |
| Other Names | 1F1TASMC |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Operating Temperature - Junction | -65°C ~ 150°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 6 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Diode Type | Standard |
| Detailed Description | Diode Standard 50V 1A Through Hole R-1 |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 50V |
| Current - Average Rectified (Io) | 1A |
| Capacitance @ Vr, F | 15pF @ 4V, 1MHz |




DIODE GEN PURP 200V 14A TO220AC
DIODE GEN PURP 1KV 500MA R-1
DIODE GEN PURP 50V 1A R-1
DIODE GEN PURP 50V 1A R-1
DIODE GEN PURP 1.4KV 500MA R-1
DIODE GEN PURP 50V 1A R-1
DIODE GEN PURP 1.8KV 500MA R-1
DIODE GEN PURP 1.2KV 12A DO4
DIODE SCHOT 30V 1A DO214AA HSMB
DIODE GEN PURP 1.6KV 500MA R-1
DIODE GEN PURP 50V 1A R-1
DIODE GEN PURP 600V 8A TO220AC
DIODE GEN PURP 50V 1A R-1
1F1304-3SR Anaren
CONN PLUG BRD MNT CONDO R/A
DIODE GEN PURP 1.5KV 500MA R-1
RF DIR COUPLER 470MHZ-860MHZ SMD
DIODE SCHOTTKY 50V 1A SUB SMA
INNOFIDEI BGA
DIODE GEN PURP 1.2KV 500MA R-1
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles



February 21th, 2025
December 4th, 2024
May 30th, 2025
December 30th, 2024
1F1TASensitron Semiconductor / SMC Diode Solutions |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|