English
| Part Number: | TSM-103-01-T-DV |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Samtec, Inc. |
| Part of Description: | CONN HEADER SMD 6POS 2.54MM |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | ROHS3 Compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1+ | $0.5005 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage Rating | - |
| Termination | Solder |
| Style | Board to Board or Cable |
| Shrouding | Unshrouded |
| Series | TSM |
| Row Spacing - Mating | 0.100' (2.54mm) |
| Pitch - Mating | 0.100' (2.54mm) |
| Package | Tube |
| Overall Contact Length | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Number of Rows | 2 |
| Number of Positions Loaded | All |
| Number of Positions | 6 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Mated Stacking Heights | - |
| Insulation Material | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Insulation Height | 0.100' (2.54mm) |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Insulation Color | Black |
| Ingress Protection | - |
| Features | - |
| Fastening Type | Push-Pull |
| Current Rating (Amps) | - |
| Contact Type | Male Pin |
| Contact Shape | Square |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Contact Length - Post | - |
| Contact Length - Mating | 0.230' (5.84mm) |
| Contact Finish Thickness - Post | - |
| Contact Finish Thickness - Mating | - |
| Contact Finish - Post | Tin |
| Contact Finish - Mating | Tin |
| Connector Type | Header |
| Base Product Number | TSM-103 |
| Applications | - |




TSM-103-01-T-DV
Y-IC is a quality distributor of Samtec brand products, providing customers with the best products and services.
The TSM-103-01-T-DV is a 6 position, 2 row, unshrouded, surface mount, board to board or cable, push-pull, solder termination header from Samtec.
6 positions, 2 rows
Unshrouded design
Surface mount termination
Push-pull fastening type
Solder termination
Square contact shape
Tin contact finish
Reliable and durable construction
Easy installation and removal
Compatible with a wide range of applications
Tube packaging
Liquid Crystal Polymer (LCP) insulation material
UL94 V-0 flammability rating
Black insulation color
Suitable for operating temperatures from -55°C to 105°C
The TSM-103-01-T-DV is an active product. Equivalent or alternative models are available, please contact our sales team via the website for more information.
Board to board or cable interconnects
Wide range of electronic applications
The most authoritative datasheet for the TSM-103-01-T-DV is available on our website. Customers are recommended to download it.
Customers are recommended to obtain quotes on our website. Get a Quote, Learn More, or take advantage of our Limited Time Offer.
CONN HEADER SMD R/A 6POS 2.54MM
CONN HEADER SMD 6POS 2.54MM
CONN HEADER SMD R/A 6POS 2.54MM
CONN HEADER SMD R/A 6POS 2.54MM
CONN HEADER SMD R/A 6POS 2.54MM
CONN HEADER SMD 6POS 2.54MM
CONN HEADER SMD 6POS 2.54MM
CONN HEADER SMD 6POS 2.54MM
CONN HEADER SMD 6POS 2.54MM
CONN HEADER SMD R/A 6POS 2.54MM
CONN HEADER SMD 6POS 2.54MM
CONN HEADER SMD 6POS 2.54MM
CONN HEADER SMD R/A 6POS 2.54MM
CONN HEADER SMD 6POS 2.54MM
CONN HEADER SMD R/A 6POS 2.54MM
CONN HEADER SMD R/A 6POS 2.54MM
CONN HEADER SMD 6POS 2.54MM
CONN HEADER SMD R/A 6POS 2.54MM
CONN HEADER SMD 6POS 2.54MM
CONN HEADER SMD R/A 6POS 2.54MM
May 12th, 2026
May 8th, 2026
April 28th, 2026
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles






March 31th, 2025
January 24th, 2025
April 26th, 2024
February 6th, 2025
TSM-103-01-T-DVSamtec Inc. |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|