English
| Part Number: | CL21B104KBFWPNE |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Samsung Electro-Mechanics |
| Part of Description: | CAP CER 0.1UF 50V X7R 0805 |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | ROHS3 Compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1+ | $0.014 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - Rated | 50V |
| Tolerance | ±10% |
| Thickness (Max) | 0.053' (1.35mm) |
| Temperature Coefficient | X7R |
| Size / Dimension | 0.079' L x 0.049' W (2.00mm x 1.25mm) |
| Series | CL |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type | Surface Mount, MLCC |
| Lead Style | - |
| Lead Spacing | - |
| Height - Seated (Max) | - |
| Features | Open Mode |
| Failure Rate | - |
| Capacitance | 0.1 µF |
| Applications | Automotive |




CL21B104KBFWPNE
Samsung Electro-Mechanics
Y-IC is a trusted distributor of Samsung Electro-Mechanics and will provide you with authentic products and the best service.
This is a 0.1 microfarad (μF), 50V, X7R dielectric ceramic capacitor designed for automotive applications. It comes in an 0805 surface-mount package (metric size 2012), featuring ±10% tolerance and an open mode safety feature.
Surface mount MLCC design
Rated at 50V DC
0.1μF capacitance
X7R temperature coefficient
±10% tolerance
Open mode feature to enhance reliability
Automotive-grade, AEC-Q200 compliant
RoHS3 compliant
High reliability for automotive circuits
Operates across wide temperature range: -55°C to +125°C
Stable capacitance over temperature and voltage
Compact 0805 (2.00mm x 1.25mm) footprint saves PCB space
Open mode increases safety in demanding environments
Tape & Reel (TR) packaging is suitable for automated assembly
Encapsulated in 0805 (2012 Metric) SMT package
Size: 0.079" L x 0.049" W x 0.053" H (2.00mm x 1.25mm x 1.35mm)
Material: Ceramic, multilayer construction
Pin Configuration: No leads, surface-mount pads on package
Excellent thermal stability and electrical properties
Product is actively manufactured and not nearing discontinuation
No direct equivalent or alternative models are specified. For compatible alternatives, you are advised to contact our sales team via the website for the most current and personalized support.
Automotive electronic systems
General-purpose surface mount circuits
Power management, signal filtering, bypass and decoupling
Environments needing robust AEC-Q200 qualified components
Our website provides the most authoritative and up-to-date datasheet for CL21B104KBFWPNE. We strongly recommend you download the datasheet directly from this page for your technical review.
Get a Quote today! Take advantage of this limited time offer and request your personalized price on our website now. Click ‘Learn More’ or ‘Get a Quote’ to secure your stock before it sells out!
CAP CER 0.1UF 50V X7R 0805
CAP CER 0.1UF 50V X7R 0805
CAP CER 0.1UF 50V X7R 0805
CAP CER 0.1UF 50V X7R 0805
CAP CER 0.1UF 50V X7R 0805
CAP CER 0.1UF 50V X7R 0805
CAP CER 0.1UF 100V X7R 0805
CAP CER 0.1UF 100V X7R 0805
CAP CER 0.1UF 100V X7R 0805
CAP CER 0.1UF 100V X7R 0805
CAP CER 0.1UF 100V X7R 0805
CAP CER 0.1UF 50V X7R 0805
CAP CER 0.1UF 100V X7R 0805
CAP CER 0.1UF 50V X7R 0805
CAP CER 0.1UF 100V X7R 0805
CAP CER 0.1UF 50V X7R 0805
CAP CER 0.1UF 100V X7R 0805
CAP CER 0.1UF 100V X7R 0805
CAP CER 0.1UF 50V X7R 0805
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles







February 6th, 2025
April 11th, 2024
October 30th, 2024
June 5th, 2024
CL21B104KBFWPNESamsung Electro-Mechanics |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|