English
| Part Number: | CL10B105KO8NNNC |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Samsung Electro-Mechanics |
| Part of Description: | CAP CER 1UF 16V X7R 0603 |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | ROHS3 Compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1+ | $0.0049 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - Rated | 16V |
| Tolerance | ±10% |
| Thickness (Max) | 0.035" (0.90mm) |
| Temperature Coefficient | X7R |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) |
| Series | CL |
| Ratings | - |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type | Surface Mount, MLCC |
| Lead Style | - |
| Lead Spacing | - |
| Height - Seated (Max) | - |
| Features | - |
| Failure Rate | - |
| Capacitance | 1 µF |
| Applications | General Purpose |




CL10B105KO8NNNC
Y-IC is a quality distributor of Samsung Electro-Mechanics America products, providing customers with the best products and services.
This is a 1 µF, ±10%, 16V, X7R ceramic capacitor in a 0603 (1608 metric) surface mount package.
Capacitance: 1 µF
Tolerance: ±10%
Voltage Rated: 16V
Temperature Coefficient: X7R
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C
Mounting Type: Surface Mount, MLCC
Package / Case: 0603 (1608 Metric)
Size / Dimension: 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Thickness (Max): 0.035" (0.90mm)
Reliable performance in a compact package
Suitable for general purpose applications
RoHS-compliant and lead-free
Tape & Reel (TR) packaging
Surface mount, MLCC package
0603 (1608 Metric) size
Thickness (Max): 0.035" (0.90mm)
The CL10B105KO8NNNC is an active product.
Equivalent or alternative models may be available. Please contact our sales team via the website for more information.
General Purpose
The most authoritative datasheet for the CL10B105KO8NNNC is available on our website. Customers are recommended to download it.
Customers are recommended to obtain quotes on our website. Get a Quote or Learn More about this product.
CAP CER 1UF 16V X7R 0603
CAP CER 1UF 10V X7R 0603
CAP CER 1UF 16V X7R 0603
CAP CER 1UF 25V X7R 0603
CAP CER 1UF 25V X7R 0603
CAP CER 1UF 6.3V X7R 0603
CAP CER 1UF 16V X7R 0603
CAP CER 1UF 25V X7R 0603
CAP CER 1UF 16V X7R 0603
CAP CER 1UF 16V X7R 0603
CAP CER 1UF 25V X7R 0603
CAP CER 1UF 25V X7R 0603
CAP CER 1UF 25V X7R 0603
CAP CER 1UF 10V X7R 0603
CAP CER 1UF 16V X7R 0603
CAP CER 1UF 16V X7R 0603
CAP CER 1UF 10V X7R 0603
May 12th, 2026
May 8th, 2026
April 28th, 2026
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles






May 21th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
CL10B105KO8NNNCSamsung Electro-Mechanics |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|