English
| Part Number: | STM8S207SBT6C |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | STMicroelectronics |
| Part of Description: | IC MCU 8BIT 128KB FLASH 44LQFP |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | ROHS3 Compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1+ | $54.024 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2.95V ~ 5.5V |
| Speed | 24MHz |
| Series | STM8S |
| RAM Size | 6K x 8 |
| Program Memory Type | FLASH |
| Program Memory Size | 128KB (128K x 8) |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT |
| Package / Case | 44-LQFP |
| Package | Tray |
| Oscillator Type | Internal |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Number of I/O | 34 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| EEPROM Size | 2K x 8 |
| Data Converters | A/D 9x10b |
| Core Size | 8-Bit |
| Core Processor | STM8 |
| Connectivity | I²C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART |
| Base Product Number | STM8 |




STM8S207SBT6C
STMicroelectronics. Y-IC is a quality distributor of the STMicroelectronics brand and we will provide customers with the best products and services.
The STM8S207SBT6C is an 8-bit microcontroller from the STM8S series, designed for a wide range of embedded applications. It features a powerful STM8 core, advanced peripherals, and a range of connectivity options.
8-bit STM8 core
24MHz operating speed
128KB Flash program memory
6KB RAM
2KB EEPROM
Extensive peripheral set including I2C, IrDA, LIN, SPI, UART/USART
Brown-out detect/reset, POR, PWM, Watchdog Timer (WDT)
34 I/O pins
Flexible and scalable 8-bit architecture
Extensive peripheral integration for diverse applications
Low power consumption for battery-powered designs
Robust and reliable operation
Package type: 44-LQFP
Surface mount packaging
Tray packaging
The STM8S207SBT6C is an active product. Equivalent or alternative models are available. Customers are advised to contact our sales team via the website for more information.
Industrial automation and control
Home appliances
Building automation
Portable devices
Consumer electronics
The most authoritative datasheet for the STM8S207SBT6C is available on our website. Customers are recommended to download it from the current product page.
Customers are recommended to obtain quotes on our website. Get a Quote, Learn More, or take advantage of our Limited Time Offer to get the best pricing and availability.
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 48LQFP
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 48LQFP
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 44LQFP
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 48LQFP
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 44LQFP
IC MCU 8BIT 128KB FLASH 44LQFP
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 44LQFP
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 44LQFP
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 48LQFP
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 48LQFP
DISCRETE
DISCRETE
STM8S207S8T6 ST
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 44LQFP
STM8 QFP48
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 44LQFP
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 44LQFP
ST QFP
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles






June 18th, 2025
June 19th, 2024
February 21th, 2025
January 21th, 2025
STM8S207SBT6CSTMicroelectronics |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|