English
| Part Number: | STM8S208C8T6 |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | STMicroelectronics |
| Part of Description: | IC MCU 8BIT 64KB FLASH 48LQFP |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | ROHS3 Compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1+ | $19.4394 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2.95V ~ 5.5V |
| Supplier Device Package | 48-LQFP (7x7) |
| Speed | 24MHz |
| Series | STM8S |
| RAM Size | 6K x 8 |
| Program Memory Type | FLASH |
| Program Memory Size | 64KB (64K x 8) |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT |
| Package / Case | 48-LQFP |
| Package | Tray |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Oscillator Type | Internal |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Number of I/O | 38 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| EEPROM Size | 2K x 8 |
| Data Converters | A/D 10x10b |
| Core Size | 8-Bit |
| Core Processor | STM8 |
| Connectivity | CANbus, I²C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART |
| Base Product Number | STM8 |




STM8S208C8T6
Y-IC is a quality distributor of STMicroelectronics brand products, and we will provide customers with the best products and services.
The STM8S208C8T6 is a high-performance, low-power 8-bit microcontroller from STMicroelectronics, part of the STM8S series. It features a 24MHz core, a variety of communication interfaces, and extensive peripheral support.
24MHz STM8 8-bit core
64KB FLASH program memory
6KB RAM
2KB EEPROM
10-bit ADC with 10 channels
CAN, I2C, IrDA, LIN, SPI, UART/USART interfaces
Brown-out detection and reset, power-on reset
PWM and watchdog timer
High-performance, power-efficient 8-bit MCU
Flexible connectivity and peripheral options
Robust feature set for a wide range of embedded applications
48-pin LQFP (7x7mm) surface mount package
Tray packaging
The STM8S208C8T6 is an active, in-production product from STMicroelectronics. There are equivalent and alternative models available in the STM8S series. If you need more information, please contact our sales team through our website.
Industrial automation and control
Home appliances
Automotive electronics
Medical devices
General embedded systems
The most up-to-date datasheet for the STM8S208C8T6 is available on our website. We recommend that customers download the datasheet for complete technical details.
Customers are recommended to obtain quotes on our website. Get a Quote or Learn More about this product today!
STM8 QFP48
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 48LQFP
DISCRETE
DISCRETE
IC MCU 8BIT 128KB FLASH 80LQFP
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 44LQFP
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 48LQFP
IC MCU 8BIT 128KB FLASH 44LQFP
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 48LQFP
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 48LQFP
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 48LQFP
IC MCU 8BIT 128KB FLASH 48LQFP
STM8 QFP64
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 44LQFP
ST LQFP80
IC MCU 8BIT 128KB FLASH 44LQFP
ST QFP
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles






February 6th, 2025
April 11th, 2024
October 30th, 2024
June 5th, 2024
STM8S208C8T6STMicroelectronics |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|