| Part Number: | BTB16-600CW |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | STMicroelectronics |
| Part of Description: | BTB16-600CW ST |
| Datasheets: | None |
| RoHs Status: | Lead free / RoHs compliant |
| Series | - |
| Condtion | New Original Stock |
| Warranty | 100% Perfect Functions |
| Lead Time | 2-3days after payment. |
| Product Attribute | Attribute Value |
| Payment | PayPal / Credit Card / Telegraphic Transfer |
| Shipping by | DHL / Fedex / UPS |
| Port | HongKong |
| RFQ Email | Info@Y-IC.com |
BTB16-600CW
High voltage rating up to 600V
High current handling capability up to 16A
Compact TO-220 package
Sensitive gate design for easy triggering
Reliable and robust performance
Versatile in a wide range of applications
Easy integration and installation
Cost-effective solution
Motor control
Heating and ventilation systems
Household appliances
Industrial automation and control
TRIAC ALTERNISTOR 600V TO220AB
TRIAC 600V 16A TO220AB