English
| Part Number: | C8051F531A-IT |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Energy Micro (Silicon Labs) |
| Part of Description: | IC MCU 8BIT 8KB FLASH 20TSSOP |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | Lead free / RoHs compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1+ | $2.9317 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.8V ~ 5.25V |
| Supplier Device Package | 20-TSSOP |
| Speed | 25MHz |
| Series | C8051F53x |
| RAM Size | 256 x 8 |
| Program Memory Type | FLASH |
| Program Memory Size | 8KB (8K x 8) |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, Temp Sensor, WDT |
| Package / Case | 20-TSSOP (0.173', 4.40mm Width) |
| Package | Tube |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Oscillator Type | Internal |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Number of I/O | 16 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| EEPROM Size | - |
| Data Converters | A/D 16x12b |
| Core Size | 8-Bit |
| Core Processor | 8051 |
| Connectivity | SPI, UART/USART |
| Base Product Number | C8051F531 |




C8051F531A-IT
Silicon Labs - Y-IC is a quality distributor of Silicon Labs products and will provide customers with the best products and services.
The C8051F531A-IT is an 8-bit embedded microcontroller from Silicon Labs, part of the C8051F53x series. It features a high-performance 8051-compatible core operating at up to 25MHz, along with a range of on-chip peripherals.
8-bit 8051-compatible core
25MHz maximum operating frequency
8KB Flash program memory
256 bytes of RAM
16 digital I/O pins
Integrated 12-bit ADC
SPI, UART/USART interfaces
Brown-out detect/reset, POR, PWM, temperature sensor, watchdog timer
High-performance 8051 core
Robust peripheral set for embedded applications
Low power consumption
Wide operating voltage range of 1.8V to 5.25V
Extended temperature range of -40°C to 125°C
The C8051F531A-IT is packaged in a 20-pin TSSOP (Thin Shrink Small Outline Package) with a width of 4.40mm.
The C8051F531A-IT is an active product. There are equivalent or alternative models available, such as the C8051F530A-IT and C8051F532A-IT. For more information, please contact our sales team.
Industrial controls
Consumer electronics
Medical devices
Automotive electronics
The most up-to-date datasheet for the C8051F531A-IT is available on our website. Customers are advised to download the datasheet for complete technical details.
Customers are recommended to obtain quotes on our website. Get a Quote or Learn More about this product today!
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 20QFN
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 20QFN
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 20TSSOP
SILICON QFN
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 20QFN
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 20QFN
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 20TSSOP
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 20TSSOP
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 20QFN
C8051F531A SILICON
SILICON QFN
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 20TSSOP
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 20TSSOP
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 20QFN
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 20QFN
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 20TSSOP
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 20TSSOP
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 20QFN
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 20QFN
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 20QFN
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles





January 27th, 2025
February 11th, 2025
January 9th, 2025
May 8th, 2025
C8051F531A-ITSilicon Labs |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|