English

| Part Number: | R7F7010453AFP#AA2 |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Renesas Electronics Corporation |
| Part of Description: | IC MCU 32BIT FLASH LFQFP |
| Datasheets: | None |
| RoHs Status: | Lead free / RoHs compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1+ | $138.6385 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 3V ~ 5.5V |
| Supplier Device Package | 100-LFQFP (14x14) |
| Speed | 96MHz |
| Series | RH850/F1L |
| RAM Size | 128K x 8 |
| Program Memory Type | FLASH |
| Program Memory Size | 1MB (1M x 8) |
| Peripherals | DMA, I²S, LCD, LVD, POR, PWM, WDT |
| Package / Case | 100-LQFP |
| Package | Tray |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Oscillator Type | Internal |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Number of I/O | 81 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| EEPROM Size | 32K x 8 |
| Data Converters | A/D 20x10b, 16x12b |
| Core Size | 32-Bit |
| Core Processor | RH850G3K |
| Connectivity | CANbus, CSI, I²C, LINbus, SPI, UART/USART |




R7F7010453AFP#AA2
Renesas Electronics Corporation
Y-IC is a quality distributor of the Renesas brand and will provide customers with the best products and services.
The R7F7010453AFP#AA2 is a 32-bit Embedded Microcontroller from the RH850/F1L series by Renesas Electronics Corporation.
32-bit RH850G3K core
96MHz operating speed
Connectivity: CANbus, CSI, I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Peripherals: DMA, I2S, LCD, LVD, POR, PWM, WDT
81 I/O pins
1MB (1M x 8) Flash program memory
32K x 8 EEPROM
128K x 8 RAM
3V ~ 5.5V supply voltage
20x10b, 16x12b data converters
Internal oscillator
-40°C ~ 105°C operating temperature
High-performance 32-bit RH850 core
Extensive connectivity and peripheral options
Flexible power supply requirements
Wide operating temperature range
100-LFQFP (14x14) surface mount package
100-LQFP package
The R7F7010453AFP#AA2 is an obsolete product. Customers should contact our sales team via the website for information on equivalent or alternative models.
Automotive
Industrial control
Home appliances
General embedded systems
The most authoritative datasheet for the R7F7010453AFP#AA2 is available on our website. Customers are recommended to download it.
Customers are recommended to obtain quotes on our website. Get a Quote, Learn More, or take advantage of our Limited Time Offer.
RENESAS QFP
IC MCU 32BIT 1MB FLASH 100LFQFP
IC MCU 32BIT FLASH SMD
IC MCU 32BIT 768KB FLSH 100LFQFP
IC MCU 32BIT FLASH LFQFP
IC MCU 32BIT 768KB FLSH 100LFQFP
IC MCU 32BIT FLASH LFQFP
IC MCU
IC MCU
RENESAS QFP
IC MCU 32BIT FLASH LFQFP
IC MCU 32BIT FLASH SMD
IC MCU 32BIT FLASH LFQFP
IC MCU
RENESAS 2021+RoHS
RENESAS QFP
IC MCU 32BIT FLASH LFQFP
IC MCU
IC MCU 32BIT FLASH SMD
IC MCU 32BIT FLASH LFQFP
May 12th, 2026
May 8th, 2026
April 28th, 2026
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles






May 21th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
R7F7010453AFP#AA2Renesas Electronics America Inc |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|