English
| Part Number: | RC1892HPCF-IPM |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Radiocrafts |
| Part of Description: | HIGH POWER MODULE FOR RIIM |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | ROHS3 Compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1+ | $40.8545 |
| 200+ | $16.3022 |
| 500+ | $15.7576 |
| 1000+ | $15.4874 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - Supply | 2.3V ~ 3.6V |
| Utilized IC / Part | - |
| Series | - |
| Serial Interfaces | ADC, GPIO, I²C, SPI, UART |
| Sensitivity | -111dBm |
| RF Family/Standard | 802.15.4 |
| Protocol | - |
| Power - Output | 27dBm |
| Package / Case | 42-SMD Module |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Operating Temperature | -30°C ~ 85°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Modulation | - |
| Memory Size | 32kB Flash, 8kB RAM |
| Frequency | 902MHz ~ 928MHz |
| Data Rate | 50kbps |
| Current - Transmitting | 350mA |
| Current - Receiving | 12.5mA |
| Base Product Number | RC1892 |
| Antenna Type | Antenna Not Included |




IC
HIGH POWER RIIOT SPR MODULE (915
RF TXRX MOD ISM < 1GHZ CAST SMD
IC BUFFER 7OUTPUT 1.5V 40MLF
HIGH POWER RIIOT SPR MODULE (868
IC
IC
RF TXRX MOD ISM < 1GHZ CAST SMD
HIGH POWER RIIOT GPR MODULE (915
IC
MIOTY SUB-1GHZ RF MODULE
HIGH POWER MODULE FOR RIIM
RF TXRX MOD ISM < 1GHZ CAST SMD
VFQFPN 5.00X5.00X0.90 MM, 0.40MM
IC CLK FANOUT/BUFF ZD 64TSSOP
IC
HIGH POWER RIIOT GPR MODULE (868
CONTACT SOCKET 18-20AWG CRIMP
IC
RC1882-MIOTY1
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles





February 21th, 2025
December 4th, 2024
May 30th, 2025
December 30th, 2024
RC1892HPCF-IPMRadiocrafts AS |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|