English
| Part Number: | 3.14200.7310000 |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | RAFI |
| Part of Description: | SWITCH TACTILE SPST-NO 0.1A 35V |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1+ | $11.1367 |
| 10+ | $10.8362 |
| 32+ | $10.5352 |
| 64+ | $9.6321 |
| 128+ | $8.4282 |
| 256+ | $8.1272 |
| 512+ | $7.9766 |
| 1024+ | $7.8261 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Termination Style | PC Pin |
| Switch Travel | 0.50mm |
| Switch Function | Off-Mom |
| Standard Package | 32 |
| Series | RF15H |
| Part Status | Active |
| Packaging | Tube |
| Outline | 15.00mm x 15.00mm |
| Other Names | *3.14200.7310000 3.14.200.731/0000 3.14200.731//0000 3.14200.731/0000 3142007310000 |
| Operating Temperature | -25°C ~ 70°C |
| Operating Force | 296gf |
| Mounting Type | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Mechanical Life | 1,000,000 Cycles |
| Manufacturer Standard Lead Time | 13 Weeks |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Ingress Protection | - |
| Illumination Voltage (Nominal) | - |
| Illumination Type, Color | LED, Red |
| Illumination | Illuminated |
| Features | - |
| Detailed Description | Tactile Switch SPST-NO Top Actuated Through Hole |
| Contact Rating @ Voltage | 0.1A @ 35VAC/DC |
| Circuit | SPST-NO |
| Actuator Type | Square Button |
| Actuator Orientation | Top Actuated |
| Actuator Material | - |
| Actuator Length, Right Angle | - |
| Actuator Height off PCB, Vertical | 12.50mm |




SWITCH TACTILE SPST-NO 0.1A 35V
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.1A 35V
RF 15 TACTILE SWITCH AG 2 LED FU
RF 15 H TACTILE SWITCH AG 2 LED
RF 15 SIGNAL INDICATOR OR
KEYSWITCH RF15 WITHOUT LENS
RF 15 TACTILE SWITCH AG 2 LED FU
RF 15 H TACTILE SWITCH AU 1 LED
RF 15 SIGNAL INDICATOR RD
RF 15 H TACTILE SWITCH AG 2 LED
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.25A 50V
RF 15 H TACTILE SWITCH AG 2 LED
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.25A 50V
RF 15 H TACTILE SWITCH AU 2 LED
RF 15 H TACTILE SWITCH AG 1 LED
RF 15 SIGNAL INDICATOR YL
RF 15 SIGNAL INDICATOR BL
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.1A 35V
RF 15 H TACTILE SWITCH AU 1 LED
SWITCH SIGNAL INDICATOR ILLM GRN
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles






January 31th, 2025
July 10th, 2025
February 11th, 2025
April 27th, 2024
3.14200.7310000RAFI |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|