English
| Part Number: | 1.5SMCJ40A |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Diotec Semiconductor |
| Part of Description: | TVS DIODE 40VWM 64.5VC SMC |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | ROHS3 Compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1+ | $0.0904 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - Reverse Standoff (Typ) | 40V |
| Voltage - Clamping (Max) @ Ipp | 64.5V |
| Voltage - Breakdown (Min) | 44.4V |
| Unidirectional Channels | 1 |
| Type | Zener |
| Supplier Device Package | DO-214AB (SMC) |
| Series | - |
| Power Line Protection | No |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Power - Peak Pulse | 1500W (1.5kW) |
| Package / Case | DO-214AB, SMC |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Operating Temperature | -50°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs) | 23.3A |
| Capacitance @ Frequency | - |
| Applications | General Purpose |




1.5SMCJ40A
PANJIT. Y-IC is a quality distributor of PANJIT brand products, providing customers with the best products and services.
The 1.5SMCJ40A is a surface mount transient voltage suppressor (TVS) diode designed to protect electronic circuits from voltage transients.
Fast response time
High surge current capability
Low clamping voltage
Compact SMC package
Effective protection against voltage transients
Compact and space-saving design
Reliable performance
The 1.5SMCJ40A is packaged in a SMC (DO-214AA) surface mount package. This package provides good thermal and electrical properties.
The 1.5SMCJ40A is an active product and there are no known plans for discontinuation. There are some equivalent or alternative models available, but the 1.5SMCJ40A remains a popular choice. For more information, please contact our sales team.
Power supplies
Telecommunications equipment
Industrial automation systems
Automotive electronics
The most up-to-date datasheet for the 1.5SMCJ40A can be downloaded from our website at https://www.y-ic.com/pdf/PANJIT/1.5SMCJ40A.html.
Customers are recommended to obtain quotes for the 1.5SMCJ40A on our website. Get a quote now to take advantage of our limited-time offer.
1.5SMCJ39A VISHAYMAS
TVS DIODE 40VWM 64.5VC SMC
TVS DIODE 40VWM 71.4VC SMC
TVS DIODE 40VWM 64.5VC SMC
TVS DIODE 36VWM 64.3VC SMC
TVS DIODE 43VWM 76.7VC SMC
SURFACE MOUNT TRANSIENT VOLTAGE
1.5SMCJ36CA T/R PANJIT
SURFACE MOUNT TRANSIENT VOLTAGE
SURFACE MOUNT TRANSIENT VOLTAGE
SURFACE MOUNT TRANSIENT VOLTAGE
TVS DIODE 36VWM 58.1VC SMC
TVS DIODE 40VWM 71.4VC SMC
TRANSIENT VOLTAGE SUPPRESSOR
TVS DIODE 40VWM 64.5VC SMC
SURFACE MOUNT TRANSIENT VOLTAGE
TRANSIENT VOLTAGE SUPPRESSOR
TVS DIODE 36VWM 58.1VC SMC
SMC, TVS
SURFACE MOUNT TRANSIENT VOLTAGE
May 12th, 2026
May 8th, 2026
April 28th, 2026
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles





March 31th, 2025
January 24th, 2025
April 26th, 2024
February 6th, 2025
1.5SMCJ40ADiotec Semiconductor |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|