English
| Part Number: | G2R-2A4-DC5 |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Omron Electronic Components |
| Part of Description: | RELAY GEN PURPOSE DPST 4A 5V |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | Lead free / RoHs compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1+ | $2.3558 |
| 200+ | $0.9127 |
| 500+ | $0.8809 |
| 1000+ | $0.8649 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Termination Style | PC Pin |
| Switching Voltage | 380VAC, 125VDC - Max |
| Series | G2R |
| Seal Rating | Sealed - Fully |
| Release Time | 5 ms |
| Relay Type | General Purpose |
| Package | Tray |
| Operating Temperature | -40°C ~ 70°C |
| Operate Time | 15 ms |
| Must Release Voltage | 0.75 VDC |
| Must Operate Voltage | 3.5 VDC |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Mounting Type | Through Hole |
| Features | - |
| Contact Rating (Current) | 4 A |
| Contact Material | Silver Alloy |
| Contact Form | DPST-NO (2 Form A) |
| Coil Voltage | 5VDC |
| Coil Type | Non Latching |
| Coil Resistance | 47 Ohms |
| Coil Insulation | - |
| Coil Current | 106 mA |
| Base Product Number | G2R |




RELAY GEN PURPOSE DPST 4A 24V
RELAY GEN PURPOSE DPST 4A 240V
RELAY GEN PURPOSE DPST 4A 24V
RELAY GEN PURPOSE DPST 3A 6V
RELAY GEN PURPOSE DPST 4A 48V
RELAY GEN PURPOSE DPST 4A 24V
RELAY GEN PURPOSE DPST 3A 48V
RELAY GEN PURPOSE DPST 4A 6V
RELAY GEN PURPOSE DPST 3A 24V
RELAY GEN PURPOSE DPST 4A 50V
RELAY GEN PURPOSE DPST 4A 12V
RELAY GEN PURPOSE DPST 3A 12V
RELAY GEN PURPOSE DPST 4A 12V
RELAY GEN PURPOSE DPST 4A 110V
RELAY GEN PURPOSE DPST 4A 6V
RELAY GEN PURPOSE DPST 4A 12V
RELAY GEN PURPOSE DPST 4A 18V
RELAY GEN PURPOSE DPST 4A 15V
RELAY GEN PURPOSE DPST 4A 9V
RELAY GEN PURPOSE DPST 3A 5V
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles






January 27th, 2025
February 11th, 2025
January 9th, 2025
May 8th, 2025
G2R-2A4-DC5Omron Electronics Inc-EMC Div |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|