English
| Part Number: | B3WN-6002 |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Omron Electronic Components |
| Part of Description: | SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | RoHS Compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1+ | $0.2563 |
| 200+ | $0.0992 |
| 500+ | $0.0957 |
| 1000+ | $0.094 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Termination Style | PC Pin |
| Switch Travel | 0.30mm |
| Switch Function | Off-Mom |
| Series | B3WN |
| Package | Cut Tape (CT) |
| Outline | 8.00mm x 8.00mm |
| Operating Temperature | -25°C ~ 85°C |
| Operating Force | 200gf |
| Mounting Type | Through Hole |
| Mechanical Life | 100,000 Cycles |
| Ingress Protection | IP67 - Dust Tight, Waterproof |
| Illumination Voltage (Nominal) | - |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Illumination Type, Color | - |
| Illumination | Non-Illuminated |
| Features | Sealed - Fully |
| Contact Rating @ Voltage | 0.05A @ 12VDC |
| Circuit | SPST-NO |
| Base Product Number | B3WN |
| Actuator Type | Standard |
| Actuator Orientation | Top Actuated |
| Actuator Material | - |
| Actuator Length, Right Angle | - |
| Actuator Height off PCB, Vertical | 13.00mm |




SW TACT X & O LABEL RED/GREEN
SW BLUE LED BLUE CAP
TACTILE SWITCH
SW 2GREEN LED WHITE CAP
SW TACT OFF & ON LABEL RED/BLUE
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 24V
SW 2-BLUE LED BLUE CAP
SW GREEN LED GREEN CAP
SWITCH TACTILE
SW GREEN LED WHITE CAP
SW TACT DOWN & UP LABEL RED/GRN
KEYSWITCH
SW TACT X & O LABEL RED/BLUE
SW TACT DOWN & UP LABEL RED/BLUE
SW 2BLUE LED WHITE CAP
SW BLUE LED WHITE CAP
SW TACT OFF & ON LABEL RED/GREEN
TACTILE SWITCH
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 24V
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles






January 31th, 2025
July 10th, 2025
February 11th, 2025
April 27th, 2024
B3WN-6002Omron Electronics Inc-EMC Div |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|