English
| Part Number: | BZV55-C16,135 |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Nexperia |
| Part of Description: | DIODE ZENER 16V 500MW LLDS |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | ROHS3 Compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1+ | $0.1941 |
| 10+ | $0.1812 |
| 100+ | $0.0987 |
| 500+ | $0.0608 |
| 1000+ | $0.0414 |
| 2000+ | $0.0352 |
| 5000+ | $0.0318 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 16 V |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 900 mV @ 10 mA |
| Tolerance | ±5% |
| Supplier Device Package | LLDS; MiniMelf |
| Series | - |
| Power - Max | 500 mW |
| Package / Case | DO-213AC, MINI-MELF, SOD-80 |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Operating Temperature | -65°C ~ 200°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Impedance (Max) (Zzt) | 40 Ohms |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 50 nA @ 11.2 V |
| Base Product Number | BZV55-C16 |




DIODE ZENER 18V 500MW LLDS
NEXPERIA 2019+RoHS
DIODE ZENER 18V 500MW LLDS
NXP DO-213A
BZV55-C18 NXP
NEXPERIA BZV55-C18 - ZENER DIODE
DIODE ZENER 18V 500MW LLDS
BZV55-C15-TR7 NXPSemic
BZV55-C16 NXP
NEXPERIA 2017+RoHS
BZV55-C20 NXP
NEXPERIA BZV55-C16 - ZENER DIODE
DIODE ZENER 15V 500MW LLDS
BZV55-C16+115 NXP
DIODE ZENER 15V 500MW LLDS
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles





January 31th, 2025
July 10th, 2025
February 11th, 2025
April 27th, 2024
BZV55-C16,135Nexperia USA Inc. |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|