English
| Part Number: | BZV55-C13,135 |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Nexperia |
| Part of Description: | DIODE ZENER 13V 500MW LLDS |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | ROHS3 Compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 10+ | $0.0469 |
| 100+ | $0.0375 |
| 300+ | $0.0329 |
| 1000+ | $0.0294 |
| 5000+ | $0.0265 |
| 10000+ | $0.0251 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 13 V |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 900 mV @ 10 mA |
| Tolerance | ±5% |
| Supplier Device Package | LLDS; MiniMelf |
| Series | - |
| Power - Max | 500 mW |
| Package / Case | DO-213AC, MINI-MELF, SOD-80 |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Operating Temperature | -65°C ~ 200°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Impedance (Max) (Zzt) | 30 Ohms |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100 nA @ 8 V |
| Base Product Number | BZV55-C13 |




DIODE ZENER 15V 500MW LLDS
NXP SOD-80C
BZV55-C13 PHILIPS
DIODE ZENER 12V 500MW LLDS
BZV55-C16 NXP
BZV55-C12/G+115 PHILIPS
NEXPERIA 2019+RoHS
BZV55-C12V NXP
DIODE ZENER 13V 500MW LLDS
BZV55-C15-TR7 NXPSemic
DIODE ZENER 15V 500MW LLDS
BZV55-C12/LL12V NXP
NOW NEXPERIA BZV55-C15 - ZENER D
NOW NEXPERIA BZV55-C12 - ZENER D
DIODE ZENER 13V 500MW LLDS
NXP DO-213A
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles






June 5th, 2024
December 20th, 2023
April 4th, 2025
April 27th, 2024
BZV55-C13,135Nexperia USA Inc. |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|