English
| Part Number: | MCP23S08-E/ML |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Micrel / Microchip Technology |
| Part of Description: | IC XPNDR 10MHZ SPI 20QFN |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | ROHS3 Compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1+ | $10.4918 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - Supply | 1.8V ~ 5.5V |
| Supplier Device Package | 20-QFN (4x4) |
| Series | - |
| Package / Case | 20-VFQFN Exposed Pad |
| Package | Tube |
| Output Type | Push-Pull |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Number of I/O | 8 |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Mounting Type | Surface Mount |
| Interrupt Output | Yes |
| Interface | SPI |
| Features | POR |
| Current - Output Source/Sink | 25mA |
| Clock Frequency | 10 MHz |
| Base Product Number | MCP23S08 |




MCP23S08-E/ML
Microchip Technology. Y-IC is a quality distributor of Microchip Technology products, providing customers with the best products and services.
The MCP23S08-E/ML is an 8-bit I/O expander with SPI interface and interrupt output. It offers a simple solution for expanding the number of available input/output (I/O) ports for microcontroller-based systems.
8-bit I/O expander with SPI interface
Interrupt output
Power-on reset (POR) feature
Push-pull output type
25mA output source/sink current
10MHz clock frequency
1.8V to 5.5V supply voltage
-40°C to 125°C operating temperature
Expandable I/O for microcontroller-based systems
Interrupt capability for efficient system monitoring
Wide operating voltage and temperature range
Reliable Microchip Technology quality
Tube packaging
20-VFQFN Exposed Pad (4x4) package
Surface mount type
The MCP23S08-E/ML is an active product.
There are equivalent or alternative models available. Please contact our sales team via the website for more information.
Industrial control systems
Home automation
Embedded systems
IoT applications
The most authoritative datasheet for the MCP23S08-E/ML is available on our website. We recommend that customers download it from the current product page.
Customers are recommended to obtain quotes on our website. Get a Quote now to learn more about this limited time offer.
IC XPNDR 10MHZ SPI 20SSOP
IC XPNDR 3.4MHZ I2C 24QFN
IC XPNDR 3.4MHZ I2C 28SOIC
IC XPNDR 10MHZ SPI 18SOIC
MICROCHIP QFN-24
IC XPNDR 10MHZ SPI 20QFN
MCP23S08E/ML MICROCHIP
MICROCHIP NA
MCP23018 MICROCHIP
IC XPNDR 10MHZ SPI 18DIP
IC XPNDR 10MHZ SPI 18DIP
IC XPNDR 3.4MHZ I2C 24SSOP
IC XPNDR 3.4MHZ I2C 24SSOP
IC XPNDR 3.4MHZ I2C 28SDIP
IC XPNDR 10MHZ SPI 18SOIC
MICROCH SSOP20
IC XPNDR 10MHZ SPI 16QFN
IC XPNDR 3.4MHZ I2C 24QFN
IC XPNDR 3.4MHZ I2C 28SOIC
IC XPNDR 10MHZ SPI 20SSOP
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles




February 6th, 2025
April 11th, 2024
October 30th, 2024
June 5th, 2024
MCP23S08-E/MLMicrochip Technology |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|