English
| Part Number: | ATSAMD20E17A-MN |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Micrel / Microchip Technology |
| Part of Description: | IC MCU 32BIT 128KB FLASH 32QFN |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | ROHS3 Compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1+ | $1.5694 |
| 10+ | $1.3279 |
| 30+ | $1.1764 |
| 100+ | $1.0206 |
| 490+ | $0.9506 |
| 980+ | $0.9205 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.62V ~ 3.6V |
| Supplier Device Package | 32-VQFN (5x5) |
| Speed | 48MHz |
| Series | SAM D20E |
| RAM Size | 16K x 8 |
| Program Memory Type | FLASH |
| Program Memory Size | 128KB (128K x 8) |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, POR, WDT |
| Package / Case | 32-VFQFN Exposed Pad |
| Package | Tray |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Oscillator Type | Internal |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Number of I/O | 26 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| EEPROM Size | - |
| Data Converters | A/D 10x12b; D/A 1x10b |
| Core Size | 32-Bit Single-Core |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M0+ |
| Connectivity | I²C, SPI, UART/USART |
| Base Product Number | ATSAMD20 |




IC MCU 32BIT 256KB FLASH 32TQFP
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 32TQFP
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 32TQFP
ATMEL QFP32
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 32QFN
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 32TQFP
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 32VQFN
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 32TQFP
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 32VQFN
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 32TQFP
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 32TQFP
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 32QFN
27WLCSP 105C TEMP, GREEN,1.6-3.6
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 32QFN
ATMEL QFN
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 32QFN
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 32VQFN
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 32VQFN
27WLCSP IND TEMP, GREEN,1.6-3.6V
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 32TQFP
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles






July 22th, 2025
April 4th, 2025
April 13th, 2024
January 23th, 2025
ATSAMD20E17A-MNMicrochip Technology |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|