English
| Part Number: | AT24CM01-SHD-B |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Micrel / Microchip Technology |
| Part of Description: | IC EEPROM 1MBIT I2C 1MHZ 8SOIC |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | ROHS3 Compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1+ | $55.3104 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Write Cycle Time - Word, Page | 5ms |
| Voltage - Supply | 2.5V ~ 5.5V |
| Technology | EEPROM |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Series | - |
| Package / Case | 8-SOIC (0.209", 5.30mm Width) |
| Package | Tube |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Memory Type | Non-Volatile |
| Memory Size | 1Mbit |
| Memory Organization | 128K x 8 |
| Memory Interface | I²C |
| Memory Format | EEPROM |
| Clock Frequency | 1 MHz |
| Base Product Number | AT24CM01 |
| Access Time | 550 ns |




AT24CM01-SHD-B
Y-IC is a quality distributor of Microchip Technology products and will provide customers with the best products and services.
The AT24CM01-SHD-B is a 1Mbit EEPROM memory chip with an I2C interface, manufactured by Microchip Technology. It features a memory organization of 128K x 8 and operates at a clock frequency of up to 1 MHz.
1Mbit non-volatile EEPROM memory
128K x 8 memory organization
I2C interface
Up to 1 MHz clock frequency
5ms write cycle time
550ns access time
2.5V to 5.5V supply voltage
-40°C to 85°C operating temperature range
Surface mount 8-SOIC package
High-density non-volatile memory
Fast read/write performance
Wide operating voltage and temperature range
Small footprint surface mount package
The AT24CM01-SHD-B is packaged in an 8-SOIC (0.209", 5.30mm Width) surface mount package.
The AT24CM01-SHD-B is an active product. There are equivalent and alternative models available from Microchip Technology. Customers are advised to contact our sales team via the Y-IC website for more information.
Embedded systems
Industrial automation
Consumer electronics
IoT devices
The most authoritative datasheet for the AT24CM01-SHD-B is available on the Y-IC website. Customers are recommended to download the datasheet for detailed technical specifications.
Customers are recommended to obtain quotes for the AT24CM01-SHD-B on the Y-IC website. Get a Quote or Learn More about this limited time offer.
AT24C64W-SI ATMEL
IC EEPROM 64KBIT I2C 8SOIC
IC EEPROM 1MBIT I2C 1MHZ 8SOIC
ATMEL SOP8
IC EEPROM 64KBIT I2C 8SOIC
IC EEPROM 1MBIT I2C 1MHZ 8SOIC
IC EEPROM 1MBIT I2C 1MHZ 8SOIC
IC EEPROM 64KBIT I2C 8SOIC
ATMEL SOP8
MICROCHIP 2017+RoHS
AT24C64WSI2.7 AT
IC EEPROM 1MBIT I2C 1MHZ 8SOIC
ATMEL DIP-8
IC EEPROM 1MBIT I2C 1MHZ 8SOIC
IC EEPROM 64KBIT I2C 8SOIC
ATMEL SOP-8
Atmel SOP8
May 12th, 2026
May 8th, 2026
April 28th, 2026
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles





May 21th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
AT24CM01-SHD-BMicrochip Technology |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|