English
| Part Number: | LM2903QDGKRQ1 |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Texas Instruments |
| Part of Description: | IC COMPARATOR 2 DIFF 8VSSOP |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | ROHS3 Compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1+ | $0.8425 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 2V ~ 30V, ±1V ~ 15V |
| Voltage - Input Offset (Max) | 7mV @ 5V |
| Type | Differential |
| Supplier Device Package | 8-VSSOP |
| Series | Automotive, AEC-Q100 |
| Propagation Delay (Max) | - |
| Package / Case | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118', 3.00mm Width) |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Output Type | CMOS, MOS, Open-Collector, TTL |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Number of Elements | 2 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Hysteresis | - |
| Current - Quiescent (Max) | 1mA |
| Current - Output (Typ) | 6mA @ 5V |
| Current - Input Bias (Max) | 0.25µA @ 5V |
| CMRR, PSRR (Typ) | - |
| Base Product Number | LM2903 |




LM2903QDGKRQ1
Y-IC is a quality distributor of Texas Instruments products and will provide customers with the best products and services.
The LM2903QDGKRQ1 is a general-purpose dual operational amplifier IC from Texas Instruments. It features two independent op-amps in a single package.
Dual operational amplifier
General-purpose design
Rail-to-rail output
Open-collector output
Wide supply voltage range of 2V to 30V (single), ±1V to ±15V (dual)
Versatile design for a wide range of applications
Rail-to-rail output allows for maximum swing
Open-collector output provides flexibility
Wide supply voltage range offers design flexibility
Tape & Reel (TR) packaging
8-TSSOP or 8-MSOP package
0.118" (3.00mm) width
Surface mount
The LM2903QDGKRQ1 is an active product.
Equivalent or alternative models: LM2903, LM2904
General-purpose amplification and comparison
Automotive and industrial applications
The most authoritative datasheet for the LM2903QDGKRQ1 is available on our website. Customers are recommended to download it for detailed technical information.
Customers are recommended to obtain quotes on our website. Get a quote now to learn more about this product or explore our limited time offer.
IC COMPARATOR 2 DIFF 8SOIC
IC COMPARATOR 2 DIFF 8TSSOP
TI TSSOP8
IC COMPARATOR 2 DIFF 8SOIC
IC COMPARATOR 2 DIFF 8TSSOP
IC DUAL GP DIFF COMPARATR 8TSSOP
IC COMPARATOR 2 DIFF 8SOIC
IC COMPARATOR 2 DIFF 8SOIC
TI TSSOP8
IC COMPARATOR 2 GEN PUR 8TSSOP
IC COMPARATOR 2 DIFF 8TSSOP
IC COMPARATOR 2 DIFF 8TSSOP
IC COMPARATOR 2 DIFF 8SOIC
IC COMPARATOR 2 DIFF 8TSSOP
IC COMPARATOR 2 DIFF 8MSOP
IC COMPARATOR 2 DIFF 8DFN
LM2903QP TI
IC COMPARATOR 2 DIFF 8SOIC
PROTOTYPE
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles





February 21th, 2025
December 4th, 2024
May 30th, 2025
December 30th, 2024
LM2903QDGKRQ1Texas Instruments |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|