English
| Part Number: | UCC2802QDRQ1 |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Texas Instruments |
| Part of Description: | IC OFFLINE SWITCH MULT TOP 8SOIC |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | ROHS3 Compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1+ | $1.7818 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 8.3V ~ 12V |
| Voltage - Start Up | 12.5 V |
| Voltage - Breakdown | - |
| Topology | Boost, Flyback, Forward |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Series | Automotive, AEC-Q100 |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154', 3.90mm Width) |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Output Isolation | - |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Internal Switch(s) | No |
| Frequency - Switching | Up to 1MHz |
| Fault Protection | Current Limiting |
| Duty Cycle | 99% |
| Control Features | Frequency Control |
| Base Product Number | UCC2802 |




UCC2802QDRQ1
Texas Instruments (Y-IC is a quality distributor of Texas Instruments brand and will provide customers with the best products and services)
The UCC2802QDRQ1 is a high-performance, low-power PWM controller from Texas Instruments. It is designed for use in a variety of power supply applications, including DC-DC converters, AC-DC converters, and motor drives.
High-performance PWM controller
Low power consumption
Wide input voltage range of -0.3V to 6.3V
Wide supply voltage range of 8.3V to 11V
500 µA supply current
Operating temperature range of -40°C to 125°C
Suitable for a wide range of power supply applications
Excellent power efficiency
Reliable operation in harsh environments
Compatible with automotive applications
Tape & Reel (TR) packaging
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) package
The UCC2802QDRQ1 is an active product
There are equivalent or alternative models available, such as the UCC2803 and UCC2804 series
DC-DC converters
AC-DC converters
Motor drives
The most authoritative datasheet for the UCC2802QDRQ1 is available on our website. Customers are recommended to download it for detailed technical specifications.
Customers are recommended to obtain quotes on our website. Get a Quote or Learn More about this product today!
IC REG CTRLR MULT TOPOLOGY 8DIP
IC REG CTRLR MULT TOPOLOGY 8SOIC
IC REG CTRLR MULT TOPOLOGY 8SOIC
IC REG CTRLR MULT TOPOLOGY 8SOIC
IC OFFLINE SWITCH MULT TOP 8SOIC
IC OFFLINE SWITCH MULT TOP 8DIP
IC REG CTRLR BST FLYBK PWM 8SOIC
TI SOIC8
IC OFFLINE SWITCH MULT TOP 8DIP
IC OFFLINE SWITCH MULT TOP 8SOIC
IC REG CTRLR MULT TOPOLOGY 8SOIC
IC REG CTRLR MULT TOPOLOGY 8SOIC
UCC2802M LOW-POWER BICMOS CURREN
IC OFFLINE SWITCH MULT TOP 8SOIC
SWITCHING CONTROLLER
UCC2802 LOW-POWER BICMOS CURRENT
1A, 1000KHZ BICMOS, CDIP8
UCC2803DR TI
IC OFFLINE SW MULT TOP 8TSSOP
IC REG CTRLR MULT TOPOLOGY 8DIP
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles






June 18th, 2025
June 19th, 2024
February 21th, 2025
January 21th, 2025
UCC2802QDRQ1Texas Instruments |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|