English
| Part Number: | TPSM84624MOLR |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Texas Instruments |
| Part of Description: | DC DC CONVERTER 0.6-10V 60W |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | ROHS3 Compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1+ | $46.8868 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - Output 4 | - |
| Voltage - Output 3 | - |
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 1 | 0.6 ~ 10V |
| Voltage - Input (Min) | 4.5V |
| Voltage - Input (Max) | 17V |
| Type | Non-Isolated PoL Module |
| Supplier Device Package | 24-QFM (7.5x7.5) |
| Size / Dimension | 0.30" L x 0.30" W x 0.21" H (7.5mm x 7.5mm x 5.4mm) |
| Series | TPSM |
| Power (Watts) | 60 W |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Package / Case | 24-SMD Module |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Number of Outputs | 1 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Features | OCP, OTP, UVLO |
| Efficiency | 94% |
| Current - Output (Max) | 6A |
| Base Product Number | TPSM84624 |
| Applications | ITE (Commercial) |




TPSM84624MOLR
Texas Instruments
The TPSM84624MOLR is a 60W non-isolated Point-of-Load (PoL) DC-DC converter module from Texas Instruments. It features a wide input voltage range of 4.5V to 17V and an adjustable output voltage from 0.6V to 10V, making it suitable for a variety of power management applications.
60W Power Delivery
Wide Input Voltage Range: 4.5V to 17V
Adjustable Output Voltage: 0.6V to 10V
Single Output
Over-Current Protection (OCP), Over-Temperature Protection (OTP), and Under-Voltage Lockout (UVLO)
High Efficiency up to 94%
Compact 24-SMD Module Package (7.5mm x 7.5mm x 5.4mm)
Surface Mount Mounting
Wide Operating Temperature Range: -40°C to 105°C
Cut Tape (CT) & Digi-Reel® Packaging
24-QFM (7.5x7.5) Package
The TPSM84624MOLR is an active product.
There are equivalent or alternative models available, such as the TPSM84624YZCR and TPSM84624YZCT.
Customers are advised to contact our sales team via the website for more information on available options.
Information Technology Equipment (ITE/Commercial)
The most authoritative datasheet for the TPSM84624MOLR can be found on our website. Customers are recommended to download it for the latest information.
Customers are recommended to obtain quotes for the TPSM84624MOLR on our website.
Get a Quote | Learn More | Limited Time Offer
DC DC CONVERTER 0.35-2V
DC DC CONVERTER 1.2-6V
DC DC CONVERTER 0.6-10V
EVALUATION MODULE
EVAIL MOD
EVAIL MOD
DC DC CONVERTER 1.2-6V 15W
DC DC CONVERTER 0.6-10V
EVAL BOARD FOR TPSM84824
EVAL BOARD FOR TPSM84212
DC DC CONVERTER 0.5-2V
EVALUATION MODULE
EVALUATION MODULE
TI QFM(MOL)-2
TI 2021+RoHS
DC DC CONVERTER 12V
EVAL MODULE FOR TPSM84624
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles
June 18th, 2025
June 19th, 2024
February 21th, 2025
January 21th, 2025
TPSM84624MOLRTexas Instruments |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|