English
| Part Number: | TPS62351DRCRG4 |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Texas Instruments |
| Part of Description: | IC REG BCK ADJ/PROG 800MA 10VSON |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | ROHS3 Compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.9V (1.1V, 1.5V) |
| Voltage - Output (Max) | 1.69V |
| Voltage - Input (Min) | 2.7V |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V |
| Topology | Buck |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Supplier Device Package | 10-VSON (3x3) |
| Series | - |
| Package / Case | 10-VFDFN Exposed Pad |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Output Type | Adjustable (Programmable) |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Number of Outputs | 1 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Function | Step-Down |
| Frequency - Switching | 3MHz |
| Current - Output | 800mA |
| Base Product Number | TPS62351 |




IC REG BUCK ADJ/PROG 12DSBGA
IC REG BUCK ADJ/PROG 12DSBGA
IC REG BUCK 1.5V 500MA 8DSBGA
IC REG BUCK ADJ/PROG 12DSBGA
IC REG BUCK ADJ/PROG 12DSBGA
IC REG BUCK ADJ/PROG 12DSBGA
IC REG BUCK ADJ/PROG 12DSBGA
TPS62350YZGRG4 TEXAS
EVAL MODULE FOR TPS62350-201
TPS62354YZGRG4 TI
IC REG BUCK 1.5V 500MA 8DSBGA
IC REG BCK ADJ/PROG 800MA 10VSON
IC REG BUCK ADJ/PROG 12DSBGA
IC REG BUCK ADJ/PROG 12DSBGA
TPS62350YZGRG4. TI
IC REG BUCK ADJ/PROG 12DSBGA
IC REG BUCK 1.5V 500MA 8DSBGA
IC REG BUCK 1.5V 500MA 8DSBGA
IC REG BUCK ADJ/PROG 12DSBGA
TPS62351EVM-122
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles





February 6th, 2025
April 11th, 2024
October 30th, 2024
June 5th, 2024
TPS62351DRCRG4Texas Instruments |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|