English
| Part Number: | TPS62004DGSRG4 |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Texas Instruments |
| Part of Description: | IC REG BUCK 1.5V 600MA 10VSSOP |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | ROHS3 Compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1.5V |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Voltage - Input (Min) | 2.5V |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V |
| Topology | Buck |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Supplier Device Package | 10-VSSOP |
| Series | - |
| Package / Case | 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width) |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Output Type | Fixed |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Number of Outputs | 1 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Function | Step-Down |
| Frequency - Switching | 750kHz |
| Current - Output | 600mA |
| Base Product Number | TPS62004 |




TPS62004DGSRG4
Luminary Micro/Texas Instruments
Y-IC is a trusted distributor of Luminary Micro/Texas Instruments products. We guarantee excellent products and prompt service.
This is a step-down (buck) DC-DC converter in a compact 10-pin VSSOP package. It regulates a fixed output voltage of 1.5V with up to 600mA current from a 2.5V to 5.5V input range.
Fixed 1.5V output voltage
Single-channel output
600mA continuous output current
Wide input voltage: 2.5V to 5.5V
750kHz switching frequency for compact design
Synchronous rectification for higher efficiency
Surface-mount design for easy PCB integration
RoHS3 compliant for environmental safety
Compact package saves board space
High efficiency due to synchronous rectifier
Reliable operation across temperatures (-40°C to +85°C)
Stable and precise voltage, ideal for sensitive electronics
Easy handling with tape & reel packaging
Supports modern, lead-free assembly processes
Comes on tape & reel (TR), suitable for automatic assembly
Encapsulated in 10-TFSOP/10-MSOP (3.00mm width) package
10-VSSOP supplier device package
Surface mount type for streamlined manufacturing
Good thermal and electrical performance due to package design
Currently active, not near discontinuation
Alternative or equivalent models:
TPS62005DGSRG4 (similar output, different voltage)
TPS62006DGSRG4 (lower output voltage version)
For further alternatives, contact our sales team via the Y-IC website
Power supply for portable devices
Battery-powered equipment
Low-voltage embedded systems
Consumer electronics
Industrial control systems
Networking hardware
Y-IC offers the most up-to-date and official datasheet for TPS62004DGSRG4. Please download the datasheet directly from this page for complete technical information.
Get a Quote now on our website for the TPS62004DGSRG4! Take advantage of our Limited Time Offer for bulk purchases. Learn More or contact our team for details. Don’t miss out—act today!
IC REG BUCK 2.5V 600MA 10VSSOP
IC REG BUCK 1.5V 600MA 10VSSOP
IC REG BUCK 1.8V 600MA 10VSSOP
IC REG BCK 1.8V 0.6A SYNC 10MSOP
IC REG BUCK 1.8V 600MA 10VSSOP
IC REG BUCK 1.2V 600MA 10VSSOP
TI MSOP
IC REG BCK 1.8V 0.6A SYNC 10MSOP
IC REG BUCK 1.8V 600MA 10VSSOP
IC REG BUCK 1V 600MA 10VSSOP
IC REG BUCK 1.5V 600MA 10VSSOP
SOP10
IC REG BUCK 1.5V 600MA 10VSSOP
IC REG BUCK 1.5V 600MA 10VSSOP
IC REG BUCK 1.2V 600MA 10VSSOP
SOP
IC REG BUCK 1.2V 600MA 10VSSOP
TPS62005DGRS TI
IC REG BUCK 1.2V 600MA 10VSSOP
May 12th, 2026
May 8th, 2026
April 28th, 2026
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles






May 21th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
TPS62004DGSRG4Texas Instruments |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|