English
| Part Number: | SN65HVD76DGSR |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Texas Instruments |
| Part of Description: | IC TRANSCEIVER FULL 1/1 10VSSOP |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | ROHS3 Compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1+ | $1.992 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - Supply | 3V ~ 3.6V |
| Type | Transceiver |
| Supplier Device Package | 10-VSSOP |
| Series | - |
| Receiver Hysteresis | 70 mV |
| Protocol | RS422, RS485 |
| Package / Case | 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width) |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Number of Drivers/Receivers | 1/1 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Duplex | Full |
| Data Rate | 50Mbps |
| Base Product Number | 65HVD76 |




SN65HVD76DGSR
Texas Instruments is a renowned electronics manufacturer, and Y-IC is a quality distributor of their products. Customers can trust that we will provide them with the best products and services.
The SN65HVD76DGSR is a high-speed, low-power RS-422/RS-485 transceiver from Texas Instruments. It is designed for industrial and commercial applications that require reliable data transmission over long distances.
Supports data rates up to 50Mbps
Operates on a supply voltage of 3V to 3.6V
Offers -40°C to 125°C operating temperature range
Provides 1 driver and 1 receiver in a single package
Features full-duplex operation
Includes 70mV receiver hysteresis for noise immunity
Robust RS-422/RS-485 interface for reliable data transmission
Low power consumption for energy-efficient operation
Wide temperature range for use in diverse environments
Space-saving single-chip solution reduces system complexity
Tape and Reel (TR) packaging
10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width) package
Supplier Device Package: 10-VSSOP
The SN65HVD76DGSR is an active product. There are equivalent or alternative models available, such as the SN65HVD78DGSR and the SN65HVD77DGSR. Customers are advised to contact our sales team through the website for more information.
Industrial automation and control systems
Building automation and security systems
Transportation and marine applications
Medical equipment
General-purpose RS-422/RS-485 communication systems
The most authoritative datasheet for the SN65HVD76DGSR is available on our website. Customers are recommended to download it for detailed technical specifications and design information.
Customers are recommended to obtain quotes on our website. Get a quote now or learn more about this product and our other offerings.
IC TRANSCEIVER HALF 1/1 8VSSOP
IC TRANSCEIVER FULL 1/1 8SOIC
IC TRANSCEIVER FULL 1/1 14SOIC
IC TRANSCEIVER HALF 1/1 8SOIC
IC TRANSCEIVER HALF 1/1 8VSSOP
IC TRANSCEIVER FULL 1/1 8VSSOP
IC TRANSCEIVER FULL 1/1 8VSSOP
IC TRANSCEIVER HALF 1/1 8SON
TI VSSOP
IC TRANSCEIVER FULL 1/1 8SOIC
TI MSOP8
IC TRANSCEIVER FULL 1/1 10VSSOP
IC TRANSCEIVER HALF 1/1 8SON
IC TRANSCEIVER HALF 1/1 8SOIC
TI SOP8
IC TRANSCEIVER HALF 1/1 8SOIC
IC TRANSCEIVER FULL 1/1 14SOIC
TI SOP8
May 12th, 2026
May 8th, 2026
April 28th, 2026
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles


July 21th, 2025
February 21th, 2025
February 25th, 2025
February 11th, 2025
SN65HVD76DGSRTexas Instruments |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|